Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Hiszpania kupi śmigłowce MH-60R Seahawk?

Hiszpanie są zainteresowani zakupem ośmiu MH-60R Seahawk, które dołączą do obecnie eksploatowanych SH-60 różnych odmian. Fot. NATO MARCOM

15 marca amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż Hiszpanii partii wielozadaniowych śmigłowców pokładowych Lockheed Martin MH-60R Seahawk wraz z wyposażeniem dodatkowym.


Zgodnie z procedurami amerykańskimi, związanymi z programem FMS, eksport jest możliwy po uzyskaniu zgody Departamentu Stanu oraz Kongresu. Autoryzowanie pakietu przez pierwsze z powyższych ciał to także moment upublicznienia przez DSCA. Zgodnie z opublikowaną informacją Hiszpania jest zainteresowana zakupem ośmiu śmigłowców MH-60R Seahawk wraz z czterema zapasowymi silnikami T700-GE-401C, 32 pociskami AGM-114R Hellfire, dwoma makietami gabarytowo-masowymi CATM Hellfire, 100 sztuk modułów APKWS przeznaczonych do pocisków kalibru 70 mm. Co ciekawe, Hiszpanie są zainteresowani zakupem jedynie czterech egzemplarzy opuszczanych stacji hydrolokacyjnych ALFS.

Hiszpania, od kilkunastu miesięcy, była wskazywana jako kolejny potencjalny klient na MH-60R Seahawk. Obecnie lotnictwo morskie tego kraju eksploatuje dwanaście SH-60B Seahawk oraz wdraża do eksploatacji dziesięć SH-60F Seahawk. Te ostatnie pochodzą z nadwyżek sprzętowych US Navy i mają służyć do zadań transportowo-logistycznych. Zakup nowych MH-60R Seahawk ma pozwolić na rozbudowę powyższego potencjału operacyjnego, co jest szczególne ważne wobec rosnącej liczby okrętów zdolnych do przenoszenia wiropłatów wielozadaniowych.

Obecnie śmigłowce MH-60R Seahawk zostały zakupione przez dwa państwa europejskie: Danię oraz Grecję. Poza Hiszpanią, wśród potencjalnych klientów wymienia się także Polskę, gdzie prowadzony jest program Kondor – jego celem jest zakup do ośmiu wielozadaniowych śmigłowców pokładowych przeznaczonych dla Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc