Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Harpia przyspiesza

28 listopada Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że minister Mariusz Błaszczak polecił Szefowi Sztabu Generalnego WP przyspieszenie realizacji programu Harpia, którego celem jest pozyskanie wielozadaniowych samolotów bojowych nowej generacji.

W komunikacie poinformowano, że nowa konstrukcja ma operować w środowisku antydostępowym i sieciocentrycznym. Ma także współpracować z siłami sojuszniczymi. Powyższa informacja wpisuje się we wcześniejsze komunikaty płynące z MON, m.in. odpowiedź wiceministra Skurkiewicza na interpelację poselską, w której wskazano, że dostawy pierwszych samolotów objętych programem Harpia mają rozpocząć się już w 2024 roku. Powyższa data oznacza, że ewentualne podpisanie kontraktu może mieć miejsce w latach 2019-20. Biorąc pod uwagę obecne tempo procedur zakupowych, wydaje się to bardzo trudne.

W ramach programu Harpia planuje się zakup do 64 wielozadaniowych samolotów bojowych, które mają pozwolić na zastąpienie obecnie eksploatowanych MiG-29 oraz Su-22. Wśród firm, które wyraziły zainteresowanie w dialogu technicznym można wymienić obu producentów amerykańskich (Boeing oraz Lockheed Martin), a także europejskich (Saab, Eurofighter).

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc