Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Grecy odebrali pierwsze zmodernizowane F-16V Fighting Falcon

Pierwsze dwa greckie F-16V Fighting Falcon zostały dostarczone użytkownikowi. Fot. Ministerstwo Obrony Grecji

12 września w zakładach Hellenic Aerospace Industry (HAI) w Tanagra w Grecji odbyła się uroczystość formalnego przekazania Siłom Powietrznym Grecji pierwszych dwóch wielozadaniowych samolotów Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon, które przeszły proces modernizacji w ramach programu F-16V.


Prace przy samolotach rozpoczęły się w styczniu 2020 roku. Pierwszy z nich został oblatany w styczniu 2021 roku w Grecji, a potem przebazowany do Stanów Zjednoczonych w celu realizacji procesu certyfikacji.

Obecnie Grecja jest jedynym europejskim państwem, które zdecydowało się na modernizację eksploatowanych wielozadaniowych samolotów bojowych rodziny Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon. Formalna umowa pomiędzy Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych (pośredniczących w programie zgodnie z procedurami FMS) oraz korporacją Lockheed Martin została podpisana 20 grudnia 2018 roku. Ma ona wartość 997 mln dolarów. Prace obejmą 83 maszyny późnych serii produkcyjnych (Block 52, Block 52+ oraz Block 52+ Advanced), które dostarczono w latach 2002-2010. Ich uzupełnieniem będą nowe samoloty bojowe, które dostarcza Francja (Dassault Rafale), a także planowane do zamówienia w Stanach Zjednoczonych (Lockheed Martin F-35A Lightning II).

W sierpniu bieżącego roku poinformowano o przygotowywaniu nowego Letter of Request dotyczącego rozszerzenia programu o 38 kolejnych maszyn (Block 50), dostarczonych w latach 1997-98. Ma to związek z planowanym zatwierdzeniem sprzedaży fabrycznie nowych F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72 Turcji wraz z modernizacją 80 już eksploatowanych maszyn.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Grecy odebrali pierwsze zmodernizowane F-16V Fighting Falcon”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc