Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Eurosatory 2022: premiera ręcznego granatnika automatycznego Rheinmetall SSW40

Granatnik Rheinmetall SSW40 pokazany na Eurosatory 2022. Fot. Rheinmetall.

Na tegorocznym Eurosatory 2022 jedną z wielu nowości pokazanych przez koncern Rheinmetall był ręczny granatnik SSW40 kal. 40 mm. Spośród innych ręcznych granatników tego kalibru SSW40 wyróżnia automatyczność i możliwość strzelania amunicją o średnich prędkościach wylotowych.

Od razu trzeba zaznaczyć, że pokazany w Paryżu granatnik SSW40 jest egzemplarzem rozwojowym. Prace nad SSW40 mają potrwać jeszcze około roku. SSW40 to angielski akronim, który znaczy Squad Support Weapon 40 (drużynowa broń wsparcia 40). Jednak pochopnym byłby wniosek, że to wyrób stricte eksportowy. Zaprojektowanie SSW40 do strzelania nie tylko amunicją 40 mm o niskiej prędkości wylotowej (LV), ale także średniej prędkości wylotowej (MV) wskazuje, że Rheinmetall upatruje Bundeswehrę wśród nabywców SSW40. Amunicja MV powstała z myślą o tzw. TSWA (niem. Turmunabhängige Sekundärwaffenanlage), czyli zdalnie sterowanym stanowisku uzbrojenia do bojowego wozu piechoty SPz Puma, strzelającym właśnie 40 mm amunicją MV. TSWA w obecnej formie (rozwój tej broni nadal trwa) też był pokazany na Eurosatory 2022. Maksymalny zasięg ognia SSW40 przy strzelaniu 40 mm amunicją MV wynosiłby 900 m. Rheinmetall anonsuje, że SSW40 będzie wykorzystywał następujące typy amunicji 40×46 mm: odłamkowo-burząca HEFRAG16, kumulacyjno-odłamkowa HEDP16, do wywarzania drzwi (HEBE14), odłamkowa programowalna (HEAB), ćwiczebna (TPM, TPM-T), oświetlająca, dymna, hukowo-błyskowa. SSW40 ma być fabrycznie przystosowany do montażu różnych dodatkowych celowników i akcesoriów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Eurosatory 2022: premiera ręcznego granatnika automatycznego Rheinmetall SSW40”

  1. Jak deutsche odpalą w Rheinmetall u komputery kwantowe, to co miesiąc będą wypuszczać takie cuda i to samo zrobi Airbus do tego drukarki im to wydrukują z pyłu stopowego szkoda tylko że czołgi nie potrafią zmieniać konfiguracji swojego podwozia w trakcie marszruty bojowej ..brawa

  2. Dokładnie to ta amunicja służy do wyważania drzwi (HEBE 14). Taką właśnie SSW40 będzie wykorzystywał amunicję 40×46m.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc