Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Eurosatory 2022: premiera czołgu Rheinmetall KF51 Panther [WIDEO]

Czołg Rheinmetall KF51 Panther na salonie Eurosatory 2022. Fot. Andrzej Kiński

Niemiecki koncern Rheinmetall prezentuje na paryskim salonie Eurosatory 2022 swoją największą premierę – nowy typ czołgu oznaczonego KF51… Panther (sic!), czyli „nowy czołg na nowe czasy”, jak głosi slogan reklamowy.

I tak w 2022 r., po 80 latach, doczekaliśmy się powrotu Panthery (przydałby się jeszcze jakiś zwieroboj). Rheinmetall określa nową Pantherę jako „game changer” i twierdzi, że KF51 jest „naj” w szeregu współczynników bojowych, czyli: najbardziej skuteczny bojowo, najlepiej opancerzony (czy też zabezpieczony), o największej przeżywalności na polu walki, najbardziej „usieciowiony” (chodzi o sieciocentryczne systemy C4ISR) i najbardziej mobilny (zapewne może robić niejedne manewry).

Pod względem uzbrojenia KF51 faktycznie góruje nad dotychczas produkowanymi czołgami, dzięki armacie FGS (Future Gun System vel Rh 130) kal. 130 mm z lufą o długości 52 kalibrów, umieszczonej w najnowszej wieży Rheinmetalla z automatem ładowania i zapasem 20 gotowych do użycia nabojów. Prócz zdalnie sterowanego stanowiska Natter z km 7,62 mm RMG (2500 nabojów) i drugiego sprzężonego z armatą kal. 12,7 mm (250 nabojów), zestaw uzbrojenia uzupełniają pojemniki z izraelską amunicją krążącą Hero-120 firmy UVision (cztery sztuki; jej wyrzutnie Rheinmetall oferuje z wieżami do różnych wozów, np. Boxera czy KF41 Lynx).

Jeżeli chodzi o opancerzenie to konkretów brak, poza ogólnymi stwierdzeniami, że KF51 wykorzystuje opancerzenie aktywne (czyli aktywny system samoobrony jak AMAP), reaktywne (określane jako „sensor-based”, czyli połączone z czujnikami) i pasywne (czyli zasadnicze, wielowarstwowe). KF51 ma mieć także system chroniący przed pociskami atakującymi górne powierzchnie kadłuba. Uzupełnieniem jest znany system ROSY do stawiania aerozolowych/dymnych zasłon. KF51 jest też zabezpieczony przed wybuchami min.

Jeżeli chodzi o system kierowani ogniem, to dowódca dysponuje celownikiem SEOSS 2 z kanałem dziennym, termowizyjnym i laserowym (dalmierz), a działonowy celownikiem EMES. W przypadku sieciocentryczności, KF51 wyposażono w system zarządzania polem wali (BMS) i cyfrową łączność (radiostacje programowalne klasy SDR). KF51 jest dostosowany do współpracy (kierowania) z bezzałgowcami powietrznymi i naziemnymi. W KF51 wdrożono w pełni standard NATO Generic Vehicle Architecture (NGVA), co ułatwia instalację nowego wyposażenia elektronicznego.

Zasadnicza załoga liczy trzy osoby (dowódca, działonowy, kierowca) rozmieszczone w wieży i kadłubie, ale w czołgu jest też miejsce dla tzw. specjalisty (opcja), a dokładnie dla dowódcy kompanii (w wersji najwyraźniej czołgu dowodzenia). Podobno każde stanowisko jest uniwersalnie wyposażone i każdy członek załogi może w razie konieczności przejąć zadania innego.

Masa bojowa czołgu wynosi 59 t., zasięg drogowy 500 km, KF51 mieści się w tunelach normy AmovP-4L.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 comments on “Eurosatory 2022: premiera czołgu Rheinmetall KF51 Panther [WIDEO]”

  1. To gdzie czytałem że miały powstać za 10lat i dopiero wtenczas wejść w fazę testów. Produkcja natomiast miała być za ok 20lat

  2. Dziwnie przypomina rzekomo polski concept czołg prezentowany ok 10 lat temu, który nie doczekał się realizacji.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc