Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Estonia bliżej K9 Thunder

15 stycznia media estońskie poinformowały, że południowokoreańska agencja zamówień wojskowych DAPA przesłała do Ministerstwa Obrony Estonii ofertę sprzedaży gąsienicowych armatohaubic K9 Thunder.

Powyższa oferta to wynik decyzji strony estońskiej, która w sierpniu zeszłego roku przesłała zapytanie ofertowe do Seulu odnośnie wyceny sprzedaży dwunastu K9 wraz ze sprzętem towarzyszącym, a także opcją kontraktową na dwanaście kolejnych armatohaubic. Według mediów estońskich, podpisanie międzyrządowej umowy na zakup K9 może nastąpić jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku – sprzęt ma pochodzić z zasobów armii Republiki Korei. W przypadku podpisania kontraktu, dostawy mogą rozpocząć się w 2021 roku i zakończyć w 2026 – K9 dołączą do bojowych wozów piechoty CV9035 odkupionych z nadwyżek sprzętowych Holandii.

Estonia ma szanse stać się trzecim europejskim klientem na armatohaubice K9 Thunder, które są eksploatowane przez Republikę Korei, a także oferowane na eksport. W ostatnich miesiącach na powyższy typ armatohaubicy zdecydowała się Norwegia oraz Finlandia. To drugie państwo odkupuje sprzęt z zasobów południowokoreańskich sił zbrojnych. Dodatkowo podwozia są wykorzystywane przez Polskę w produkcji armatohaubic Krab.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Republiki Korei
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc