Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Egipt zainteresowany modernizacją Apache

7 maja Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Egiptu pakietów modernizacyjnych przeznaczonych do przebudowy floty śmigłowców szturmowych rodziny AH-64 Apache do wersji AH-64E Guardian.


W ramach procedury FMS, która zakłada autoryzację władzy wykonawczej oraz ustawodawczej, dalszy los projektu zależy od decyzji Kongresu Stanów Zjednoczonych. W momencie przesłania dokumentacji, została ona także upubliczniona na stronach agencji DSCA. W ramach pakietu, o maksymalnej wartości 2,3 mld dolarów, Stany Zjednoczone chcą dostarczyć do Egiptu pakiety modernizacyjne dla 43 śmigłowców AH-64 Apache.

Całość ma objąć 88 silników T700-GE-701D, 47 układów obserwacyjno-celowniczych MTADS/PNVS (w tym część zmodernizowana), 45 zestawów samoobrony AN/AAR-57, 92 zestawy nawigacji EGI/INS, wyrzutnie M299 dla pocisków AGM-114 Hellfire, wyrzutnie dla 70 mm pocisków rakietowych, działka M230 kalibru 30 mm, pakiet części zamiennych, naziemne zestawy obsługowe, wsparcie logistyczno-szkoleniowe. W przypadku zatwierdzenia i zakontraktowania, głównymi realizatorami zlecenia będą koncerny Boeing (zakłady w Mesa w Arizonie odpowiadają za budowę oraz przebudowę do standardu AH-64E Guardian starszych wiropłatów), a także Lockheed Martin (wyposażenie pokładowe). Niewykluczone, że powyższy program zostanie sfinansowany z środków pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych dla Egiptu, który jest jednym z największych odbiorców programu FMF.

Siły zbrojne Egiptu eksploatują śmigłowce AH-64 Apache w wersji D. Łącznie do tego kraju dostarczono około 48 wiropłatów - od 2012 roku są intensywnie eksploatowane w zwalczaniu islamskich fundamentalistów działających na Półwyspie Synaj. Zresztą powyższy argument jest także wykorzystany przez Departament Stanu w autoryzacji sprzedaży powyższych pakietów modernizacyjnych, które pozwolą na zwiększenie potencjału operacyjnego floty. Co ciekawe, w listopadzie 2018 roku Departament Stanu autoryzował sprzedaż do Egiptu dziesięciu fabrycznie nowych AH-64E Guardian – obecnie brak informacji o realizacji zlecenia poprzez procedurę FMS.

W ostatnich latach Egipt, chcąc dokonać dywersyfikacji dostawców, ograniczył zakupu sprzętu wojskowego w Stanach Zjednoczonych. Zaowocowało to m.in. zamówieniem w Rosji śmigłowców szturmowych Mil Mi-24 oraz Kamow Ka-52.

(Łukasz Pacholski) Foto: Boeing/em>
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc