Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

CH-53K King Stallion zatwierdzony do produkcji wielkoseryjnej

Fot. USMC

23 grudnia dowództwo lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych (NAVAIR) poinformowało o zakończeniu fazy badawczo-rozwojowej i zatwierdzeniu decyzji o przejściu do produkcji wielkoseryjnej.

Powyższa decyzja zapadła 21 grudnia i bazowała na dokumentacji zebranej w czasie testów operacyjnych, analiz konstrukcji oraz ewaluacji wyników dotychczasowych doświadczeń i potencjału produkcyjnego korporacji Lockheed Martin. Jednocześnie zatwierdzenie otwiera drogę do zawarcia wieloletniej umowy pomiędzy Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych oraz producentem – co ważne pierwsze fundusze dotyczące zapoczątkowania procesu uruchomiono już w grudniu ubiegłego roku.

W ramach sześciu umów wstępnych Lockheed Martin uzyskał zamówienia na 37 seryjnych CH-53K King Stallion (w tym cztery dla Izraela). Ich dostawy zapoczątkowano w 2021 roku, wstępna gotowość operacyjna pierwszej eskadry przezbrojonej w nowy tym śmigłowca, została ogłoszona w kwietniu bieżącego roku. W strukturach Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych mają zastępować wysłużone CH-53E Super Stallion. Planowany jest zakup około 200 egzemplarzy seryjnych. Dodatkowo konstrukcja jest oferowana na eksport – dotychczas jedynym klientem jest Izrael, który zamówił dwanaście egzemplarzy z opcją na sześć kolejnych. Poza USMC jest oferowany także US Navy, a także innym klientom eksportowym, wśród nich Japonii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “CH-53K King Stallion zatwierdzony do produkcji wielkoseryjnej”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc