Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bofors dostarczy kolejne armaty do US Navy

2 października Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z koncernem BAE Systems w sprawie zamówienia kolejnej partii armat Mk 3 kalibru 57 mm, które w amerykańskiej nomenklaturze noszą oznaczenie Mk 110 Mod 0. 

Umowa ma wartość 17,3 mln dolarów i dotyczy dostawy dwóch armat, które zostaną dostarczone z zakładów BAE Systems Bofors w szwedzkim mieście Karlskoga. Według harmonogramu, producent ma czas na realizację umowy do maja 2023 roku – komunikat Departamentu Obrony nie wskazuje, na które okręty trafią armaty.  

Tego samego dnia obie strony zawarły umowę dotyczącą usług serwisu już dostarczonych armat Mk 110 Mod 0, która ma obowiązywać do końca 2022 roku. Kontrakt ma wartość 9 mln dolarów, a w przypadku wykorzystania opcji może wzrosnąć do 23,5 mln dolarów. Prace będą realizowane w zakładach BAE Systems Bofors w Karlskoga w Szwecji oraz Louisville w stanie Kentucky. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę funduszy, 6,1 mln dolarów. 

Produkowane przez BAE Systems Bofors armaty Mk 110 Mod 0 są eksploatowane na kutrach patrolowych typu Legend, a także wielozadaniowych okrętach wojennych typów Freedom i Independence. Dodatkowo zostały wybrane jako uzbrojenie kutrów typu Heritage (pierwszy w budowie) oraz fregat FFG(X). 

(Łukasz Pacholski) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc