Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boeing na próbach w Finlandii

18 lutego do bazy lotniczej Pirkkala w Finlandii przyleciał ostatni zespół fabryczny, który zgłosił się do programu HX, czyli wyboru następcy dla obecnie eksploatowanych w tym kraju wielozadaniowych samolotów bojowych F/A-18C/D Hornet.

Piątym i jednocześnie ostatnim zespołem fabrycznym jest Boeing, który na próby w Finlandii przebazował trzy samoloty – parę wielozadaniowych F/A-18E/F Super Hornet oraz jeden egzemplarz maszyny przełamania obrony przeciwlotniczej E/A-18G Growler. Zespół Boeinga przejdzie próby obserwowane przez Finów, wcześniej przez powyższą procedurę przeszły konstrukcje europejskie (Eurofighter, Dassault Rafale oraz Saab JAS-39 Gripen), a także druga amerykańska (Lockheed Martin F-35A Lightning II).

Dotychczas Boeing zdobył dwa kontrakty eksportowe na rodzinę Super Hornet. W 2007 roku 24 F/A-18F zostały kupione przez Australię, a w 2014 roku dokupiono 12 E/A-18G Growler (jeden został utracony w wyniku wypadku). W 2018 roku 28 F/A-18E/F Super Hornet zostały zamówione przez Kuwejt. Poza Finlandią, powyższa konstrukcja jest oferowana także w Kanadzie, Niemczech, Indiach, Hiszpanii, Szwajcarii oraz  Malezji.

(ŁP) Foto: Boeing
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc