Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boeing będzie wspierać eksploatację katarskich F-15QA Advanced Eagle

Boeing będzie wspierać eksploatację i szkolenie katarskich F-15QA Advanced Eagle. Fot. Boeing

9 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu wieloletniej umowy z koncernem Boeing w sprawie realizacji usług wsparcia logistycznego dla floty wielozadaniowych samolotów bojowych F-15QA Advanced Eagle zakupionych przez Katar.

Pośrednictwo amerykańskich władz federalnych wynika z faktu, że cała umowa jest realizowana poprzez rządową procedurę FMS. W ramach umowy, o wartości 657 mln dolarów, koncern Boeing będzie realizować trzy osobne zadania – szkolenie załóg oraz personelu obsługi technicznej przez okres pięciu lat, usługę obsługi technicznej samolotów F-15QA Advanced Eagle wykorzystywanych do szkolenia załóg na terytorium Stanów Zjednoczonych (do połowy 2021 roku), a także wieloletnią usługę wsparcia logistycznego na terytorium Kataru (do 2024 roku). Dodatkowo Boeing zbuduje i będzie zarządzać naziemnym centrum szkoleniowym, które zostanie zlokalizowane w bazie lotniczej Al Udeid. Powyższa baza będzie domem dla samolotów F-15QA Advanced Eagle, które będą jednymi z trzech typów nowych maszyn bojowych zamówionych w ostatnich latach przez Katar – poza zakupami w Stanach Zjednoczonych objęły one także Dassault Rafale oraz Eurofighter.

Katar zamówił 36 wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F-15QA Advanced Eagle. Ich dostawy rozpoczną się w 2021 roku. Jak podkreśla producent, jest to obecnie najbardziej zaawansowana wersja rodziny F-15E Strike Eagle na świecie. Na jej bazie została opracowana wersja F-15EX Advanced Eagle, która została zamówiona przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych na zapotrzebowanie US Air Force. Dodatkowo F-15EX jest oferowany na eksport, według części (niepotwierdzonych) informacji zostaną sprzedane do Izraela.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc