Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Boeing będzie wspierać eksploatację katarskich F-15QA Advanced Eagle

Boeing będzie wspierać eksploatację i szkolenie katarskich F-15QA Advanced Eagle. Fot. Boeing

9 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu wieloletniej umowy z koncernem Boeing w sprawie realizacji usług wsparcia logistycznego dla floty wielozadaniowych samolotów bojowych F-15QA Advanced Eagle zakupionych przez Katar.

Pośrednictwo amerykańskich władz federalnych wynika z faktu, że cała umowa jest realizowana poprzez rządową procedurę FMS. W ramach umowy, o wartości 657 mln dolarów, koncern Boeing będzie realizować trzy osobne zadania – szkolenie załóg oraz personelu obsługi technicznej przez okres pięciu lat, usługę obsługi technicznej samolotów F-15QA Advanced Eagle wykorzystywanych do szkolenia załóg na terytorium Stanów Zjednoczonych (do połowy 2021 roku), a także wieloletnią usługę wsparcia logistycznego na terytorium Kataru (do 2024 roku). Dodatkowo Boeing zbuduje i będzie zarządzać naziemnym centrum szkoleniowym, które zostanie zlokalizowane w bazie lotniczej Al Udeid. Powyższa baza będzie domem dla samolotów F-15QA Advanced Eagle, które będą jednymi z trzech typów nowych maszyn bojowych zamówionych w ostatnich latach przez Katar – poza zakupami w Stanach Zjednoczonych objęły one także Dassault Rafale oraz Eurofighter.

Katar zamówił 36 wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F-15QA Advanced Eagle. Ich dostawy rozpoczną się w 2021 roku. Jak podkreśla producent, jest to obecnie najbardziej zaawansowana wersja rodziny F-15E Strike Eagle na świecie. Na jej bazie została opracowana wersja F-15EX Advanced Eagle, która została zamówiona przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych na zapotrzebowanie US Air Force. Dodatkowo F-15EX jest oferowany na eksport, według części (niepotwierdzonych) informacji zostaną sprzedane do Izraela.

 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc