Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

AW159 Wildcat na próbach wysokogórskich we Włoszech

Fot. Claudio Tramontin

Na przełomie października i listopada włoscy miłośnicy lotnictwa wykonali zdjęcia wielozadaniowego śmigłowca Leonardo AW159 Wildcat należącego do Royal Navy. Maszyna trafiła do Włoch w ramach prób w terenie wysokogórskim.


Próby były prowadzone w północnej części Włoch w oparciu o lotnisko Asiago – jest to jedyne cywilne lotnisko we Włoszech znajdujące się na wysokości ponad 1000 metrów nad poziomem morza. Obecność śmigłowca została odnotowana od 19 października, w czasie lotów maszyna została obciążona pełną jednostką ognia, w postaci 20 makiet gabarytowo-masowych pocisków Thales Marlet. Jest to kolejny etap prób integracji broni ze śmigłowcem.

Dotychczas zrealizowano część prób w obszarze morskim – m.in. w czasie wrześniowych ćwiczeń SINKEX 2022 AW159 Wildcat wykorzystał pociski do ataku realnego celu morskiego, którym była eks-amerykańska fregata typu Oliver Hazard Perry. W 2021 roku wykonano strzelania w trakcie rejsu operacyjnego lotniskowca HMS Queen Elizabeth.

Wielozadaniowy śmigłowiec pokładowy Leonardo AW159 Wildcat jest eksploatowany przez brytyjskie lotnictwo morskie, a także Filipiny oraz Republikę Korei. Jak wskazuje producent, do końca bieżącego roku można spodziewać się podpisania nowych umów eksportowych. Wśród potencjalnych zainteresowanych wymienia się m.in. Polskę, która w ramach programu Kondor poszukuje dostawcy od czterech do ośmiu maszyn tej klasy na potrzeby Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc