Zaloguj

Eurofighter wyjątkowa platforma

Eurofighter wyjątkowa platforma

Eurofighter wyjątkowa platforma

Sprawdzony w warunkach bojowych. Codziennie w dyżurze. Ośmiu użytkowników, 600 zamówionych myśliwców.

Eurofighter Typhoon jest dziś najbardziej zaawansowanym na świecie samolotem bojowym, zdolnym do wypełniania wielu zadań jednocześnie (tzw. swing-role), spośród obecnie dostępnych na światowym rynku. Jako efekt największego wspólnego europejskiego programu militarnego, zapewnia zarówno przewagę w powietrzu jak i zdolność przeprowadzania skutecznych uderzeń na cele naziemne. Udało się to uzyskać dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii i rozwiązań technicznych. Jak dotychczas samolot został zamówiony przez osiem krajów – partnerów programu: Niemcy, Wielką Brytanię, Włochy, Hiszpanię, a także: Austrię, Arabię Saudyjską, Oman i Kuwejt. Od kiedy wszedł do służby w 2003 roku, zamówionych zostało prawie 600 egzemplarzy tych maszyn, a ponad 480 z nich znajdujących się w służbie osiągnęło sumaryczny nalot ponad 350 tysięcy godzin.
Typhoon stanowi znaczące wzmocnienie systemu bezpieczeństwa i zdolności obronnych państw, które zdecydowały się na jego zakup. Jest w pełni interoperacyjny ze wszystkimi samolotami bojowymi NATO oraz Stanów Zjednoczonych i uważany za doskonałą platformę. Manewrowość, możliwości sensorów i potężne silniki umożliwiają Typhoonowi zapewnienie bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej użytkowników w sposób szybki i efektywny. Obecnie siły powietrzne w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Hiszpanii, Austrii i Arabii Saudyjskiej używają Typhoonów do pełnienia dyżurów bojowych (Quick Reaction Alert – QRA) w systemie obrony powietrznej.
W styczniu 2016 roku cztery Eurofightery Hiszpańskich Sił Powietrznych rozpoczęły swoją zmianę w ramach misji Baltic Air Policing, zabezpieczającej przestrzeń powietrzną Estonii, Łotwy i Litwy. Wcześniej zadanie to wykonywały Eurofightery niemieckie, brytyjskie i włoskie. We wrześniu 2016 roku Luftwaffe ponownie skieruje pięć Taifunów do Estonii w celu realizacji zadań dozoru przestrzeni powietrznej. Maszyny Eurofighter Typhoony były używane także w trakcie wielu innych operacji i międzynarodowych ćwiczeń, m.in. w Stanach Zjednoczonych, na Alasce, w rejonie Zatoki Perskiej, Indiach, Malezji i Singapurze. Typhoon został po raz pierwszy przetestowany bojowo w czasie operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego Unified Protector i Ellamy, podczas konfliktu w Libii w 2011 roku, a obecnie jest zaangażowany w walkach na terytorium Syrii oraz Iraku.

Pełna wersja artykułu dostępna w e-wydaniu za darmo >>>

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusertagcrosslistfunnelsort-amount-asc