Zaloguj

Amerykańska amunicja artyleryjska do łotewskich M109

Rząd Stanów Zjednoczonych przekazał Łotwie partię amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, która jest przeznaczona do haubic M109A5Oe. Fot. Siły Zbrojne Łotwy

3 czerwca Ministerstwo Obrony Łotwy poinformowało, że rząd Stanów Zjednoczonych dostarczył (w ramach programu pomocy wojskowej) partię amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, która ma zostać wykorzystana przez pododdziały wyposażone w haubice M109A5Oe.

Żadna ze stron nie informuje o szczegółach pakietu amunicji, która trafiła do łotewskich sił zbrojnych. Jak wskazał minister obrony Łotwy, dar amerykański znacznie wzmocni potencjał jednostek artylerii wyposażonych w M109A5Oe – te ostatnie, w liczbie 35 egzemplarzy, zostały odkupione przez Łotwę od Austrii. Zostały dostarczone w latach 2017-2018 i pozwoliły na modernizację komponentu wojsk lądowych. Wraz z nimi Łotysze odkupili dziesięć wozów dowodzenia i dwa do nauki jazdy. W maju bieżącego roku poinformowano o podpisaniu umowy na zakup kolejnych osiemnastu M109A5Oe.

W ostatnich latach rząd Stanów Zjednoczonych systematycznie wspiera wysiłki modernizacji sprzętowej łotewskich sił zbrojnych. Poza amunicją artyleryjską, w ramach pomocy wojskowej, dostarczono wcześniej wielozadaniowe wozy rodziny HMMWV czy też pojazdy saperskie. Wkrótce powyższa lista obejmie także cztery wielozadaniowe śmigłowce UH-60M Black Hawk.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc