Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykańska amunicja artyleryjska do łotewskich M109

Rząd Stanów Zjednoczonych przekazał Łotwie partię amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, która jest przeznaczona do haubic M109A5Oe. Fot. Siły Zbrojne Łotwy

3 czerwca Ministerstwo Obrony Łotwy poinformowało, że rząd Stanów Zjednoczonych dostarczył (w ramach programu pomocy wojskowej) partię amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, która ma zostać wykorzystana przez pododdziały wyposażone w haubice M109A5Oe.

Żadna ze stron nie informuje o szczegółach pakietu amunicji, która trafiła do łotewskich sił zbrojnych. Jak wskazał minister obrony Łotwy, dar amerykański znacznie wzmocni potencjał jednostek artylerii wyposażonych w M109A5Oe – te ostatnie, w liczbie 35 egzemplarzy, zostały odkupione przez Łotwę od Austrii. Zostały dostarczone w latach 2017-2018 i pozwoliły na modernizację komponentu wojsk lądowych. Wraz z nimi Łotysze odkupili dziesięć wozów dowodzenia i dwa do nauki jazdy. W maju bieżącego roku poinformowano o podpisaniu umowy na zakup kolejnych osiemnastu M109A5Oe.

W ostatnich latach rząd Stanów Zjednoczonych systematycznie wspiera wysiłki modernizacji sprzętowej łotewskich sił zbrojnych. Poza amunicją artyleryjską, w ramach pomocy wojskowej, dostarczono wcześniej wielozadaniowe wozy rodziny HMMWV czy też pojazdy saperskie. Wkrótce powyższa lista obejmie także cztery wielozadaniowe śmigłowce UH-60M Black Hawk.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc