Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Resort obrony wyjaśnia kwestię zakupów sprzętu wojskowego w Republice Korei

Fot. Łukasz Pacholski

6 lutego na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację dotyczącą kontynuacji współpracy zbrojeniowej z Republiką Korei.

Powyższa interpelacja została skierowana do resortu obrony na początku stycznia bieżącego roku. Jej autorami byli posłowie Marek Jakubiak oraz Jarosław Sachajko (obaj Koło Poselskie Kukiz’15). Odpowiedzi na cztery zawarte w niej pytania udzielił wiceminister obrony Paweł Bejda. Czytamy w niej, uprzejmie wyjaśniam, iż środki finansowe na sprzęt wymieniony w interpelacji zostały zabezpieczone w Planie Modernizacji Technicznej (dokument o klauzuli niejawnej). Umowy zawarte ze stroną koreańską są realizowane zgodnie z ich treścią i wynikającymi z nich zobowiązaniami.

Jednocześnie, informuję, że w Ministerstwie Obrony Narodowej jest prowadzony przegląd kontraktów zbrojeniowych, w tym zawartych z Republiką Korei. Przegląd dotyczy także kontraktów przewidzianych do podpisania w najbliższym czasie.

Szczegóły dotyczące dalszej współpracy bilateralnej w dziedzinie obronności pomiędzy Polską a Republiką Korei będą możliwe do określenia w wyniku ww. przeglądu kontraktów, a także w toku rozmów planowanych do przeprowadzenia podczas spotkań z udziałem wysokiego szczebla przedstawicieli ministerstw obrony obu krajów.

Przypomnijmy, dotychczas w ramach zawartych umów wykonawczych, Polska zakupiła w Republice Korei 48 odrzutowych samolotów KAI FA-50 Fighting Eagle (pierwszych 12 w odmianie FA-50GF zostało dostarczonych w ubiegłym roku), 180 czołgów K2 Black Panther (dotychczas dostarczono 28 sztuk), 364 armatohaubic K9 Thunder (w odmianach K9A1 oraz K9PL), 218 artyleryjskich wyrzutni rakietowych K239 Chunmu, nieokreśloną liczbę granatników automatycznych K4 oraz 400 opancerzonych samochodów terenowych Kia Motors KLTV Raycolt 4x4 (te ostatnie będą dostarczane przez konsorcjum PGZ S.A. oraz Rosomak S.A.). Nadal nie doszło do zawarcia kolejnych umów, obejmujących m.in. licencyjną produkcję kolejnych partii czołgów K2 Black Panther.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że nie jest to jedyna interpelacja dotycząca współpracy z przemysłem obronnym Republiki Korei. Na odpowiedź czeka też podobna, która została przesłana do Ministerstwa Obrony Narodowej pod koniec stycznia bieżącego roku. Jej autorem jest Krzysztof Szczucki (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc