7 czerwca koncern Leonardo poinformował, że globalna flota wielozadaniowych śmigłowców AW159 Wildcat przekroczyła granicę 100 tys. godzin spędzonych w powietrzu.
Powyższy wynik to zasługa 72 egzemplarzy, które są eksploatowane przez brytyjskie siły zbrojne (34 w armii oraz 28 w Royal Navy), a także dwóch użytkowników eksportowych – Republiki Korei (8) oraz Filipin (2) – którzy wykorzystują śmigłowce w charakterze wielozadaniowych maszyn pokładowych. Obecnie producent jedno zamówienie eksportowe, które złożyło nieujawnione państwo znajdujące się w północnej Afryce. Poza tym producent nadal prowadzi działania marketingowe, które mogą zaowocować kolejnymi zamówieniami – m.in. konstrukcja może być jedną z głównych rozpatrywanych w planowanym programie Kondor, którego celem jest zakup od czterech do ośmiu wielozadaniowych śmigłowców pokładowych na potrzeby Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
Produkowane przez Leonardo śmigłowce AW159 zostały zaprojektowane na potrzeby brytyjskich sił zbrojnych, które potrzebowały wielozadaniowych wiropłatów, które mogłyby zastąpić dotychczas eksploatowane Westland Lynx.
Podobnie jak poprzednik, może być wykorzystywany do zadań patrolowo-rozpoznawczych, lokalizowania i zwalczania okrętów podwodnych, a także zwalczania celów nawodnych oraz naziemnych. Ważnym elementem jest także możliwość współpracy z bezzałogowymi aparatami latającymi, co powoduje, że AW159 Wildcat może stanowić platformę dowodzenia dla innych obiektów latających.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu