Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Współpraca PGZ w ramach Klastra Metrologicznego podpisana podczas MSPO

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Fot. Targi Kielce

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach podpisana została umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w ramach Klastra Metrologicznego. Aktu podpisania dokonał prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń i prezes PGZ Sebastian Chwałek.

– Obecność Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Klastrze Metrologicznym jest bardzo ważna. To spółka zrzeszająca około 40 firm z branży obronnej zatrudniających około 20 tysięcy osób, w tym wielu ekspertów. To daje pogląd na to jak dobrym partnerem jest PGZ – stwierdził prezes Andrzej Mochoń.

Strony umowy poprzez jej zawarcie wyrażają wolę rozpoczęcia współpracy na rzecz szeroko pojętej innowacyjności. Ogólnodostępnych rozwiązań w sektorze metrologii dla polskiego biznesu oraz opiniowaniu planów rozwoju polskiej metrologii we wsparciu przemysłów w zakresie usług metrologicznych.

Klaster Metrologiczny rozpoczął swoją działalność w czerwcu tego roku. Umowy o współpracy podpisali przedstawiciele ponad 30 przedsiębiorstw, organizacji i instytucji naukowo-badawczych.

Klaster Metrologiczny, którego powstanie zainicjował Główny Urząd Miar, ma budować silne więzi współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi, instytucjami państwowymi oraz biznesem. Będzie dostarczał najnowocześniejsze rozwiązania metrologiczne polskiemu przemysłowi, w tym także obronnemu.

- Dzisiejsze wydarzenie to supermilowy krok w budowaniu Klastra Metrologicznego, tak ważnego dla wielu dziedzin biznesu, przemysłu i nauki, przedsięwzięcia – mówił rozpoczynając spotkanie Andrzej Kiercz, dyrektor Centrum Kongresowego Targów Kielce.

Oficjalnie już członkami Klastra Metrologicznego zostały przedsiębiorstwa komercyjne, organizacje naukowo-badawcze, przedstawiciele środowisk akademickich oraz instytucje otoczenia sektora biznesowego. Są to między innymi Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Politechnika Świętokrzyska, Wojskowa Akademia Techniczna, firmy Formaster, Ita, Oberon, Polska Grupa Zbrojeniowa, Smart Solutions czy też Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa w Kielcach. W poniedziałek umowy podpisywano stacjonarnie i online, a wiadomo że będą kolejne.

Działanie Klastra ma służyć szeroko pojętej innowacyjności, tworzeniu nowoczesnych rozwiązań w sektorze metrologii dla polskiego biznesu oraz wsparcie przemysłu i gospodarki w zakresie usług metrologicznych.

- Niewątpliwie tym, co zaważyło na rozwoju GUM, co skatalizowało jego rozwój, to przedsięwzięcie związane z lokalizacją w Kielcach Świętokrzyskiego Kampusu GUM. To stworzy unikatowe i niedostępne dotąd możliwości przeprowadzania pomiarów. O tym decyduje nie tylko aparatura, ale także warunki pomiarów. To także możliwość budowania nowych funkcjonalności i kompetencji obok tych, które już posiadamy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że żeby tworzyć kompetencje w szybko zmieniającym się świecie musimy stworzyć efektywny ekosystem wokół polskiej metrologii, który do tej pory nie funkcjonował - mówił profesor Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar.

Z kolei prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, zaznaczał, że bardzo ważna jest obecność Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Wojskowej Akademii Technicznej. – Metrologia jest niezbędna, konieczna do pracy nad systemami obronnościowymi, do produkcji systemów autonomicznych, ze sztuczną inteligencją. Bez pomiarów, bez najnowszych układów metrologicznych, one nie mogą funkcjonować - wyjaśniał rektor.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc