Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Terytorialsi szturmowali budynek z Rangersami

Fot. DWOT

W Toruniu, żołnierze oraz funkcjonariusze Straży Granicznej ćwiczą szturm na budynki. Wszystko to w ramach realizowanego przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej pierwszego w historii kursu instruktorów walki w terenie zurbanizowanym. Dwutygodniowy „Urban Coruse” prowadzony jest przez brytyjskich instruktorów z 3. Batalionu Rangersów z udziałem kilkudziesięciu żołnierzy WOT, wojsk operacyjnych oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Realizowane szkolenie jest niejako pokłosiem ubiegłorocznej wizyty generała Geralda Stricklanda (Dowódcy 6. Dywizji UK), w ramach której ustaliliśmy szereg kursów, które będą prowadzone we współpracy z Brytyjczykami w 2023 roku. Już w niedalekiej przyszłości naszych żołnierzy czekają kolejne edycje „Urban Course”, ratownictwa pola walki jak i szkolenia snajperów. – powiedział płk Edward Chyła Komendant Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Celem dwutygodniowego „Urban Course” jest przygotowanie przyszłych instruktorów z zakresu walki w terenie zurbanizowanym. W pierwszym tygodniu zajęć brytyjscy Rangersi szczególną uwagę zwracali na kwestie poruszania się żołnierzy w terenie zurbanizowanym, bezpiecznego podchodzenia do budynku, przeszukiwania i zajmowania pomieszczeń, a także eliminacji potencjalnych zagrożeń. Dodatkowym elementem edukacji były kwestie związane z siłowym wchodzeniem do pomieszczeń różnymi sposobami.

Fot. DWOT

W pierwszym tygodniu zajęć żołnierze ćwiczyli taktykę, walkę w małych pomieszczeniach, a także udzielanie pomocy osobom rannym. W ramach kursu przygotowujemy instruktorów walki w terenie zurbanizowanym dzięki czemu będą oni w przyszłości mogli szkolić swoich żołnierzy. Uczestnicy szkolenia wykazują bardzo duży entuzjazm i bardzo dużą chęć nauki - dodał brytyjski Instruktor z 3. Batalionu Rangersów.

Fot. DWOT

W drugim tygodniu szkolenia szczególny nacisk położony jest na realizację metodycznego prowadzenia zajęć. To właśnie w tym czasie uczestnicy kursu pod okiem brytyjskich Rangersów uczą się występowania w roli instruktorów. W organizowanym w Centrum Szkolenia WOT „Urban Course” udział biorą zarówno żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, wojsk operacyjnych, jak i funkcjonariusze Straży Granicznej. Szkolenie zakończy się w najbliższy piątek (24 marca br.) egzaminem praktycznym.

Fot. DWOT

Szkolenie jest intensywne i nie łatwe. W czasie pierwszego tygodnia kursu zyskałam ogrom wiedzy z zakresu walki w terenie zurbanizowanym. Instruktorzy brytyjscy są bardzo otwarci, w sposób zrozumiały dla nas przekazują wiedzę i swoje doświadczenie - podsumowała uczestniczka kursu z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT.

Źródło: Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Terytorialsi szturmowali budynek z Rangersami”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc