Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Styczniowe weekendy pełne szkoleń.

Fot. Wojska Obrony Terytorialnej

15 szkoleń podstawowych, 8 wyrównawczych, ponad 8200 żołnierzy na szkoleniach rotacyjnych - kolejny styczniowy weekend pełen ćwiczeń w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Leniwy początek roku nie dla żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. Po tym szkoleniowym weekendzie ponad 17000 Terytorialsów będzie już po pierwszych zajęciach rotacyjnych w swoich brygadach. Rozpoczynanie roku od intenstwnych ćwiczeń nie stanowi jednak problemu dla żołnierzy WOT:

Na swoją rotację czekałem z niecierpliwością, bo ostatni raz szkoliłem się przed świętami Bożego Narodzenia. Lubię aktywnie spędzać sobotę i niedzielę, więc oczekiwałem, że weekend z innymi żołnierzami również zaliczę do udanych - nie zawiodłem się. Taktyka w terenie zalesionym, elementy "czarnej" taktyki oraz strzelnica, to było to, czego brakowało mi w świąteczno-noworocznej przerwie pomiędzy szkoleniami rotacyjnymi. Instruktorzy odpowiadali na każde pytania i korygowali błędy popełniane przeze mnie i moich kolegów z plutonu, metodycznie wyjaśniając co robimy nie tak. Wiem, nad czym muszę popracować do kolejnego szkolenia. - mówi jeden z żołnierzy 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

Od początku istnienia 18SBOT ponad 100 żołnierzy wzięło udział w kursie z Mobilnymi Zespołami Szkoleniowymi WOT, które odbywały się w kilku tygodniowych terminach. Wiedzę zdobytą podczas szkolenia z byłymi żołnierzami jednostek specjalnych młodzi instruktorzy wykorzystują podczas szkoleń rotacyjnych, prowadząc zajęcia w pododdziałach.

Każdy żołnierz, który jest zainteresowany zdobyciem nowych kompetencji lub rozwojem tych, które już posiada, może zgłosić chęć udziału w kursach i szkoleniach organizowanych przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W ubiegłym roku CSWOT zorganizowało ponad 100 szkoleń, w ramach których przeszkolono blisko 2 tys. żołnierzy na kursach m.in. operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, medycyny pola walki - COMBAT MEDIC, operatorów WARMATE, SERE, naziemnych zespołów poszukiwawczo – ratowniczych, instruktorów - snajperów, instruktorów karabinów maszynowych, celowniczych granatników M72 oraz obserwatorów ognia. Obecnie w Toruniu trwa kurs operatorów ppk JAVELIN, a kolejne są już w przygotowaniu.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej szkolą się także z innymi rodzajami Sił Zbrojnych RP. Od 16 stycznia biorą udział w zimowym Zgrupowaniu Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej w Kotlinie Kłodzkiej. Terytorialsi z kilku brygad ucza sie prowadzić obserwację, ćwiczą przetrwanie w trudnych warunkach oraz doskonalą pracę w zespołach. Organizatorem poligonu jest Dowództwo Generalne RSZ.

Różnorodność szkoleń przyciąga do Wojsk Obrony Terytorialnej nowych ochotników, którzy wykorzystując zimową przerwę w nauce kierują swoje kroki na szesnastodniowe szkolenie podstawowe w ramach projektu "Ferie z WOT". W ten weekend pierwsi kandydaci na Terytorialsów przekroczą bramy koszar 1 Podlaskiej Brygady OT i 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT.  Ci, którzy rozpoczęli swoje szkolenie w ubiegłym tygodniu są już na półmetku i przygotowują się do "pętli taktycznej" - całodniowego sprawdzianu umiejętności zdobytych od początku ich pobytu w wojsku. "Ferie z WOT" trwają w 15 brygadach, a pierwsze przysięgi w 2023 roku już za tydzień.

Oprócz zadań szkoleniowych Terytorialsi angażują się także w akcje związane z obchodami świąt państwowych i rocznic. 22 stycznia przypada 160 rocznica Powstania Styczniowego. Ten dzień żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady OT wykorzystają na wyjście "W teren", biorąc udział w XXX Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych. Terytorialsi "stołecznej osiemnastki" będą zabezpieczali uroczystości w Warszawie. W każdej z brygad OT wydzieleni żołnierze odwiedzili miejsca pochówku Powstańców Styczniowych oraz znajdujące się w kraju miejsca upamiętniające chwałę oręża polskiego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc