Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Singapur deklaruje modernizację śmigłowców AH-64D Apache

Fot. Ministerstwo Obrony Singapuru

23 lutego, podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczego Singapore Airshow 2024, dowódca Sił Powietrznych Republiki Singapuru ogłosił, że wkrótce uruchomiony zostanie program modernizacji i wydłużenia resursów floty śmigłowców bojowych Boeing AH-64D Apache eksploatowanych przez powyższe polis.

Zgodnie z deklaracją, maszyny mają być zdolne do efektywnej służby poza rok 2030. Jak wskazują władze Singapuru, pierwsze AH-64D Apache trafiły do tego państwa w 1999 roku. Łącznie, do 2001 roku, Boeing dostarczył dwadzieścia egzemplarzy, które stacjonują w jednej z baz na ternie polis. Powyższa zapowiedź, biorąc pod uwagę tajemnicę związaną z projektami modernizacji technicznej, rodzi pytania odnośnie sposobu przeprowadzenia projektu – w najbliższych latach Stany Zjednoczone mają zakończyć program wsparcia eksploatacji starszych wersji śmigłowców AH-64A/D Apache poprzez procedurę FMS. W przypadku Azji tego typu decyzja może wzbudzić niepokój w Singapurze oraz Japonii.

Nie można wykluczyć, że w przypadku azjatyckiego polis, deklaracja modernizacji i wydłużenia resursów może skutkować podjęciem decyzji o gruntownej przebudowie posiadanych AH-64D do wersji AH-64E Apache – taką drogą poszły m.in. Stany Zjednoczone oraz Królestwo Niderlandów. Nie można wykluczyć, że podobnie postąpi Grecja.

W przypadku AH-64E Apache, maszyny zostały już dostarczone do azjatyckich odbiorców – Indii, Republiki Korei oraz Tajwanu. Dodatkowo na zakup zdecydowała się także Australia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc