Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Saab z nową umową z NSPA

Fot. Saab

30 marca szwedzki koncern Saab poinformował o podpisaniu umowy ramowej z NATOwską agencją NSPA w sprawie produkcji i dostaw granatników przeciwpancernych AT4 oraz wielofunkcyjnych granatników Carl-Gustaf M4.

Umowa ma maksymalną wartość 350 mln SEK i ma obowiązywać do 2027 roku. W momencie zawarcia kontraktu złożono zamówienie na dostawy amunicji do granatników Carl-Gustaf M4, które mają zostać dostarczona w latach 2023-25, a także partię AT4, które mają zostać dostarczone w latach 2023-24. W najbliższych latach umowa ma pozwolić na zwiększenie skali zamówień przez kolejnych użytkowników – obecnie są wykorzystywane przez kilkanaście państw NATO.

Oba typy granatników są jednymi z najpopularniejszych produktów w ofercie koncernu Saab. Są one oferowane wielu potencjalnym klientom. AT4 są popularną bronią wsparcia jednostek specjalnych oraz piechoty na całym świecie. Wśród jego użytkowników można wymienić m.in. siły zbrojne Stanów Zjednoczonych, Holandii, Litwy, Łotwy, Estonii, Francji, Danii czy Kanady. Niewielka partia została także zakupiona na potrzeby jednostek Komponentu Wojsk Specjalnych w Polsce.

Produkowany przez koncern Saab Carl-Gustaf M4 to najnowsza wersja rodziny przenośnych, naramiennych i wielozadaniowych granatników przeciwpancernych. Oferuje użytkownikowi szeroki wachlarz możliwości bojowych i pozwala żołnierzom zachować mobilność i skuteczność w każdej sytuacji. Granatnik M4 powstał na bazie ogromnych możliwości oraz długoletnich doświadczeń systemu Carl-Gustaf i oferuje zwiększoną celność, lżejszą konstrukcję i kompatybilność z przyszłymi modyfikacjami. Produkt współpracuje również z inteligentnymi systemami celowniczymi i przyszłymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak amunicja programowalna. Dotychczas Saab sprzedał i dostarcza granatniki Carl-Gustaf M4 do przynajmniej czternastu państw świata. Wśród nich można wymienić: Norwegię, Węgry, Szwecję, Słowację, Australię, Stany Zjednoczone oraz Słowenię.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc