Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rumuński kontrakt na Patrioty w grudniu

21 listopada parlament rumuński przegłosował nadzwyczajną uchwałę dotyczącą zgody na zawarcie kontraktu z rządem Stanów Zjednoczonych dotyczącą zakupu zestawów obrony powietrznej Patriot.

Za przyjęciem uchwały głosowała zdecydowana większość z parlamentarzystów obu izb. Ostatnim procesem legislacyjnym jest podpis prezydenta, co spodziewane jest w najbliższych dniach. Wówczas rząd będzie miał zielone światło do zawarcia międzyrządowego porozumienia z Waszyngtonem, Departament Obrony będzie pośredniczyć ze względu na procedury FMS. Jak ujął to minister obrony Rumunii, uroczyste podpisanie umowy ma mieć miejsce do 15 grudnia – część mediów wskazuje na datę 1 grudnia.

W ramach planowanej umowy Rumunia zakupi siedem zestawów ogniowych Patriot PAC-3+, które mogą kosztować do 3,9 mld dolarów. Według części danych cztery zestawy trafią do pododdziałów przeciwlotniczych Sił Powietrznych, a pozostałe trzy do wojsk lądowych. Ich uzupełnieniem będą baterie wyposażone w pociski rakietowe Hawk, które Rumunia kupiła z nadwyżek sprzętowych Holandii na początku wieku, a obecnie systematycznie modernizuje z udziałem przemysłu zachodnioeuropejskiego.

(ŁP) Foto: Raytheon
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc