Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Prezentacja czołgu K2 w Rumunii

W Rumunii demonstrowane są możliwości oferowane przez czołg K2. Bukaresztański resort obrony planuje docelowo zakup nawet 300 nowych czołgów. Fot. ProPatria MApN

15 maja, należąca do bukaresztańskiego resortu obrony, agencja informacyjna ProPatria MApN poinformowała o rozpoczętych w Rumunii pokazach czołgu podstawowego Hyundai Rotem K2.

Zgodnie z informacją, na początku tygodnia odbył się pierwszy pokaz możliwości wozu K2, oferowanego Ministerstwu Obrony Rumunii jako następca przestarzałych czołgów TR-85-800/TR-85M1 i T-55AM/AM2. Przeprowadzono go na poligonie 2. Ośrodka Treningu Bojowego Smârdan w okręgu Gałacz. W trakcie demonstracji zaprezentowano m.in. możliwości trakcyjne pojazdu i jego siłę ognia. Był to jeden z cyklu pokazów K2 w Rumunii, które mają zaprezentować go lokalnym decydentom przed podjęciem decyzji o ewentualnym zakupie tego wozu dla Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Rumunii (Forțele Terestre Române). Nieoficjalnie, Rumunia ma być zainteresowana zakupem sprzętu nawet do sześciu batalionów czołgów (ponad 300 wozów), poza batalionem Abramsów w wersji M1A2 SEPv3. W sprawie tego ostatniego zakupu prowadzone są negocjacje poprzedzające zawarcie międzyrządowej umowy LOA w ramach programu Foreign Military Sales.

Rumunia ma być zainteresowana transferem technologii od producenta K2, Hyundai Rotem Company. Na pewno musiałby on dotyczyć kompetencji związanych z serwisem czołgów na terytorium Rumunii. Ponadto rumuński przemysł miałby partycypować w produkcji czołgów dla swoich wojsk lądowych. Brak na razie informacji, jakim wariantem K2 Bukareszt byłby zainteresowany. Podstawowym K2 z drobnymi modyfikacjami (pojazdem podobnym do polskich K2GF), czy może „zeuropeizowanym”, głębiej zmodernizowanym wozem (podobnym do planowanego K2PL). Brak również informacji na temat ewentualnych zakupów pojazdów wsparcia działań.

Finałem pokazów K2 w Rumunii będzie jego prezentacja na wystawie i konferencji Black Sea Defense, Aerospace and Security 2024, które odbędą się w dniach 22-24 maja w Bukareszcie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc