O dokapitalizowaniu Grupy Kapitałowej HSW S.A. i zwiększeniu mocy produkcyjnych w zakresie produkcji 155 mm armatohaubic samobieżnych Krab poinformował premier Mateusz Morawiecki 15 lutego podczas swej wizyty w Hucie Stalowa Wola S.A.
Podczas konferencji prasowej premier Morawiecki poinformował, że rząd RP dokapitalizuje, należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Grupę Kapitałową HSW S.A. kwotą niemal 2 mld PLN. W pierwszym etapie ma to być 600 mln PLN, które będą przeznaczone na zwiększenie potencjału produkcyjnego Huty Stalowa Wola S.A. Środki te wesprą zarówno samą HSW S.A., jak i jej nowy oddział zamiejscowy w Sanoku ‒ HSW S.A. Oddział Autosan w Sanoku (100 mln PLN). W następnym etapie mają zostać wyasygnowane środki w kwocie 1,2 mld PLN, z których część zostanie wydatkowanych na wzrost zdolności produkcyjnych zakładów Jelcz Sp. z o.o. Jak zapowiedział szef rządu, jest to element tworzenia „nowego, potężnego potencjału produkcji w kraju”. Podkreślił również, że państwo polskie dokonuje „ogromnych zamówień” w rodzimych zakładach zbrojeniowych.
Według Mateusza Morawieckiego potencjał produkcyjny HSW S.A. pozwala obecnie na wyprodukowanie 50 ahs Krab rocznie, a zaplanowane inwestycje mają zwiększyć tę liczbę do 100. Tym samym premier odniósł się do toczącej się w przestrzeni publicznej dyskusji nad możliwościami polskiego przemysłu zbrojeniowego w tym zakresie, wywołaną kontrowersyjną decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej o zamówieniu w sierpniu 2022 r. w Republice Korei 212 armatohaubic samobieżnych K9A1 Thunder za 2,4 mld USD. Motywowane było to koniecznością skompensowania dostaw sprzętu artyleryjskiego dla Sił Zbrojnych Ukrainy (w tym ponad 50 ahs Krab spośród 80 dostarczonych do końca 2021 r.) i rozbudową potencjału Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych wobec planów rozbudowy Sił Zbrojnych RP do 300 000 ludzi w horyzoncie do 2035 r. Ogólne potrzeby oceniono na aż 672 działa K9A1/K9PL, z których część miałaby zostać wyprodukowana w Polsce na licencji Już wkrótce miliardowe kontrakty na dostawę uzbrojenia z Republiki Korei (ZBiAM.pl) Umowy na pierwsze K2 oraz K9 zatwierdzone (ZBiAM.pl). O produkcję i dostawy Krabów, w kontekście uzasadnienia tej decyzji, dopytywał w interpelacjach kierowanych do resortu obrony narodowej poseł Paweł Bejda (Klub Parlamentarny Koalicja Polska), o czym informowaliśmy na naszym portalu Ile armatohaubic Krab może wyprodukować Huta Stalowa Wola S.A.? Interpelacja Pawła Bejdy (ZBiAM.pl), Co dalej z produkcją armatohaubicy Krab? (ZBiAM.pl), Poseł Paweł Bejda pyta o możliwości produkcyjne armatohaubic Krab (ZBiAM.pl).
Środki na dokapitalizowanie przeznaczone będą na: zwiększenie mocy produkcyjnych, budowę nowych obiektów fabrycznych, modernizację i rozbudowę istniejących oraz zakup nowych urządzeń i ciągów technologicznych.
Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat HSW S.A. zainwestowała blisko 270 mln PLN w rozwój zdolności produkcyjnych, w tym: rozbudowę hal produkcyjnych, modernizację istniejących obiektów fabrycznych, zakup zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych, budowę laboratorium do badań wraz komorą rentgenowską, a także lufownię.
W 2022 r. HSW S.A. zakupiła nieruchomość o powierzchni blisko 38 ha w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby głównej spółki w Stalowej Woli w celu zabezpieczenia potrzeb rozwojowych Huty Stalowa Wola S.A. na najbliższe lata.
Ostatnie, jak dotąd, zamówienie na Kraby dla Wojska Polskiego zostało złożone 5 września 2022 r., podczas XXX. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Wówczas podpisana została umowa pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Hutą Stalowa Wola S.A. na dostawę do Sił Zbrojnych RP 48 armatohaubic Krab wraz z pojazdami towarzyszącymi (22 wozy dowodzenia i dowódczo-sztabowe, 12 wozów amunicyjnych i dwa warsztaty remontu uzbrojenia i elektroniki), a więc dwóch kompletnych dywizjonowych modułów ogniowych. Umowa o wartości 3,8 mld PLN obejmuje również pakiet szkolno-logistyczny, a dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2025-2027 MSPO 2022: MON zamawia kolejne armatohaubice Krab (ZBiAM.pl).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Tak trzymać, najwyższy czas aby rozpocząć szerokie inwestycje w całej grupie PGZ którą stanowi kilkadziesiąt podmiotów rozbudowując cały polski potencjał przemysłowy zbrojeniówki przy zapewnieniu wieloletnich kontraktów dla naszej armii i promocji eksportu. Gospodarczo możemy na tym nieźle zyskać a jak największa suwerenność w sprzęcie i amunicji to bezcenną sprawa w niespokojnych czasach.