Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Postępy prób KF-21 Boramae

Fot. DAPA

8 i 11 maja media południowokoreańskie poinformowały o postępach prób prototypów wielozadaniowych samolotów bojowych KAI KF-21 Boramae. Wśród nich wymienia się próby uzbrojenia oraz prędkości maksymalnej.

8 maja jeden z prototypów został wykorzystany do prób z wykorzystaniem bojowym pocisku powietrze-powietrze MBDA Meteor, który zniszczył bezzałogowy cel latający. Próba odbywała się na jednym z poligonów południowokoreańskich – cel został zlokalizowany i śledzony przez pokładową stację radiolokacyjną. Dystans pomiędzy samolotem i celem wynosił około 87 km. Tego samego dnia zrealizowano także bojowe strzelanie z udziałem pocisku IRIS-T. W obu przypadkach, europejskie uzbrojenie ma stanowić podstawowy zestaw przenoszony przez KF-21 w misjach powietrze-powietrze.

Z kolei 11 maja media koreańskie poinformowały, że przed próbami z uzbrojeniem jeden z prototypów został wykorzystany do prób prędkości. Jak wskazuje komunikat, osiągnięto prędkość 1,8 Ma – nie podano przy tym szczegółów próby. Prototypy KF-21 są napędzane przez dwa silniki General Electric F414-GE-400K, które docelowo mają być produkowane na licencji na terytorium Republiki Korei. Każdy z nich generuje ciąg 57,8 kN.

Próby sześciu prototypów mają trwać do końca 2026 roku. Zgodnie z deklaracjami mają wykonać około 2000 testów. Celem programu KF-21 jest budowa wielozadaniowego samolotu bojowego, który pozwoli na zastąpienie w Siłach Powietrznych Republiki Korei pozostających w linii maszyn McDonnell-Douglas F-4 Phantom II oraz Northrop F-5. Poza produkcją na potrzeby lokalne, konstrukcja jest oferowana na eksport - 40 egzemplarzy w odmianie Block I, zadeklarowała zakupić Indonezja.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc