Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dwumiejscowy KF-21 oblatany

Dwumiejscowy prototyp KF-21 w czasie lotu. Fot. DAPA

20 lutego Korea Aerospace Industries oraz agencja DAPA poinformowali o oblataniu czwartego prototypu wielozadaniowego samolotu bojowego KF-21 Boramae. Co należy odnotować to pierwszy, z dwóch, egzemplarz w konfiguracji dwumiejscowej.

Podobnie jak wcześniejsze, oblot zrealizowano w oparciu o lotnisko w Sacheon, gdzie znajduje się centrum montażowe i testowe KAI. Jednym z kluczowych zadań czwartego prototypu będzie realizowanie prób operacyjnych stacji radiolokacyjnej z anteną AESA. Jest to kolejny, tegoroczny, sukces programu – 17 stycznia egzemplarz 001 osiągnął prędkość dźwięku. W kolejnych miesiącach KAI zaplanowała oblot pozostałych dwóch prototypów KF-21 (w tym kolejny dwumiejscowy). Łącznie, do lutego 2026 roku, mają wykonać około 2000 testów różnego typu – w pracach mają brać udział także specjaliści z Indonezji, która współfinansuje program na poziomie konfiguracji Block I. Nie można wykluczyć, że w przyszłości, do projektu dołączą także inne państwa zainteresowane tą konstrukcją.

Celem programu KF-21 Boramae jest budowa wielozadaniowego samolotu bojowego, który pozwoli na zastąpienie w Siłach Powietrznych Republiki Korei pozostające w linii maszyny McDonnell Douglas F-4 Phantom II oraz Northrop F-5. Dodatkowo konstrukcja jest oferowana na eksport, 40 egzemplarzy w odmianie Block I, zadeklarowała zakupić Indonezja. Wraz z tym władze w Dżakarcie zadeklarowały współfinansowanie projektu, dzięki czemu specjaliści tego państwa uczestniczą w programie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc