Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Postępy prób KC-46 Pegasus

4 kwietnia Boeing poinformował o zakończeniu cyklu badań w locie samolotów tankowania powietrznego KC-46A Pegasus, zakładającym certyfikację zdolności do pobierania paliwa w locie.

W czasie niemal czterogodzinnego lotu para KC-46A zademonstrowała możliwość przekazywania paliwa w powietrzu z maksymalną wydajnością sztywnego łącza, czyli 4540 litrów na minutę. Łącznie, w czasie lotu, przekazano 66 ton paliwa. Próby i certyfikacja była wymagana przez amerykańską agencję lotnictwa FAA – KC-46A ma dysponować możliwością pobrania paliwa z innych samolotów tankowania powietrznego, co umożliwi wydłużenie zasięgu operacyjnego bądź dłuższe przebywanie w strefie wyczekiwania na inne samoloty potrzebujące paliwa.

Dotychczas program w prób w locie przekroczył ponad 2700 godzin w powietrzu. Pomimo tego, projekt notuje opóźnienia wynikające z niezadowalającej pracy części elementów wyposażenia pokładowego. Według planów, w bieżącym roku US Air Force ma otrzymać osiemnaście seryjnych KC-46A Pegasus, które rozpoczną proces przezbrajania floty z KC-135 Stratotanker.

Przypomnijmy, w ramach programu KC-X USAF ma zakupić 179 KC-46A Pegasus, czyli zmilitaryzowanej wersji szerokokadłubowego samolotu Boeing 767-200. W przetargu oferta Boeinga pokonała Airbusa, który oferował A330MRTT. Dodatkowo Boeing promuje swoją konstrukcję na rynkach eksportowych, pierwszym klientem będzie Japonia, która zakupiła już jeden egzemplarz, a dwa kolejne znajdują się w opcji. Także w Polsce KC-46A jest rozważany jako jedna z potencjalnych konstrukcji mogących zostać wybrana w programie Karkonosze zakładającym zakup dwóch samolotów tej klasy.

(ŁP) Foto: Boeing
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc