Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Początek budowy kanadyjskiego JSS

18 czerwca w stoczni Seaspan w Vancouver odbyła się uroczystość uruchomienia procesu cięcia blach pod pierwszy wielozadaniowy okręt zaopatrzeniowy budowany na zamówienie Marynarki Wojennej Kanady.

Łącznie Seaspan zbuduje 52 bloki okrętu, który będzie budowany metodą modułową, pierwszy z pary JSS (Joint Support Ship) ma zostać dostarczony flocie pod koniec 2022 roku, natomiast drugi rok później. Jest to drugi typ okrętów budowany dla kanadyjskiej marynarki w ramach programu odmłodzenia i unowocześnienia sił morskich. Dodatkowo ma także zapewnić pracę krajowemu przemysłowi stoczniowemu na lata.

Nowe okręty zaopatrzeniowe otrzymają nazwy Protecteur oraz Preserver. Będą bazować konstrukcyjnie na niemieckim typie Berlin, ma to związek z wyborem projektu TKMS Canada. Jednostki będą mogły zabrać paliwo, a także ładunki suche. Dodatkowo na pokładzie ma znaleźć się miejsce dla pojazdów bądź kontenerów, a także szpitala. Na rufie znajdzie się miejsce dla dużego hangaru oraz pokładu startowego dla śmigłowców.

Po wprowadzeniu do służby para zaopatrzeniowców ma wyprzeć z linii obecnie leasingowaną jednostkę Asterix. Nie jest jednak wykluczone, że po upływie okresu czarteru Ministerstwo Obrony Kanady odkupi powyższy zaopatrzeniowiec.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Kanady
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc