Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy okręt szkolno-treningowy dostarczony Republice Korei

Hyundai Heavy Industries

20 października stocznia Hyundai Heavy Industries dostarczyła Marynarce Wojennej Republiki Korei pierwszy okręt szkolny, który po wcieleniu do służby ma otrzymać nazwę Hansando (ATH-81). Powyższa jednostka ma poprawić poziom szkolenia załóg okrętów, a także pełnić zadania wsparcia humanitarnego.

Jednostka została zamówiona przez agencję DAPA w 2016 roku, a uroczyste wodowanie miało miejsce 16 listopada 2018 roku. Według planów ma wejść do służby w pierwszej połowie 2021 roku – jej obecność odciąży bojowe okręty, które obecnie są wykorzystywane do zadań szkolno-treningowych. Ze względu na swój bojowy charakter nie mają odpowiedniej przestrzeni dydaktycznej, co powoduje braki w praktyce morskiej personelu odbywającego szkolenie.

Hansando ma wyporność 4500 ton i długość 142 metrów. Etatowa załoga składa się z około 120 osób, a dodatkowo wygospodarowano przestrzeń dla 300 osób przechodzących proces szkolenia. Na pokładzie znalazły się sale dydaktyczne, a także przestrzeń do szkolenia praktycznego. Jednostka otrzymała uzbrojenie składające się z armat kalibrów 76 i 40 mm, wyrzutni torped 324 mm. Dodatkowo w części rufowej znalazło się lądowisko i hangar dla średniego śmigłowca pokładowego.

Poza zadaniami szkolno-treningowymi, nowy okręt ma być także wykorzystywany jako jednostka wsparcia humanitarnego – na pokładzie znalazły się trzy sale operacyjne, a także szpital. Zadania tego typu mają być realizowane w sytuacjach kryzysowych, choćby w momencie wystąpienia kataklizmu naturalnego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc