Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze Rosomaki z ZSSW-30 w 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich

Fot. Dowództwo Generalne RSZ

14 grudnia Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że do 21. Brygady Strzelców Podhalańskich trafiło pięć kołowych transporterów opancerzonych Rosomak zintegrowanych z systemem wieżowym ZSSW-30.

Ich dostawa to wynik zawarcia umowy, pomiędzy Agencją Uzbrojenia oraz konsorcjum w składzie Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Huta Stalowa Wola S.A. (lider), WB Electronics S.A. i Rosomak S.A. w sprawie realizacji dostaw zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW-30 zintegrowanych z kołowymi wozami bojowymi Rosomak (pochodzącymi z zasobów Sił Zbrojnych RP). Kontrakt, podpisany 5 lipca 2022 roku, miał wartość 1,7 mld PLN brutto i ma być realizowany w latach 2024-27. W ramach pierwszej umowy wykonawczej do Wojska Polskiego ma trafić 70 wozów z ZSSW-30. Poza sprzętem umowa obejmuje także pakiet logistyczno-szkoleniowy.

Zdalnie sterowany system wieżowy z armatą kalibru 30 mm (ZSSW-30) powstał w wyniku pracy rozwojowej, umowa wykonawcza na realizację której została podpisana 29 marca 2013 roku pomiędzy (ówczesnym) Inspektoratem Uzbrojenia MON oraz konsorcjum Huta Stalowa Wola S.A. i WB Electronics S.A. (Grupa WB). Podpisanie umowy na dostawę pierwszej partii wież było możliwe dzięki pomyślnie zakończonym badaniom kwalifikacyjnym systemu wieżowego. Wzięły w nich udział dwa pojazdy z prototypowymi wieżami, rozpoczęły się one w styczniu 2020 roku i zostały podzielone na kilka etapów. Obejmowały one badania trakcyjne, a także ogniowe, w tym strzelania z 30 mm armaty Mk44S i 7,62 mm UKM-2000, a także odpalenia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR. Formalnie zakończyły się one 1 października 2021 roku zatwierdzeniem protokołu badań kwalifikacyjnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Pierwsze Rosomaki z ZSSW-30 w 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich”

  1. zdaje się że Izrael nie zezwolił na przekazanie ppk spike na Ukrainę. jeżeli jestem w błędzie to ... a jeżeli nie jestem w błędzie ? Czy w razie konfliktu z Rosją Izrael dostarczy Polsce ppk spike ? czy odmówi że względów politycznych , ... bo ma historyczną wdzięczność dla Rosji .

  2. Po co to kupować?! BMP 3 przecież są lepsze. Wystarczy zrobić pojazd na licencji podwozia Bradley i dać 100 mm kalibru. Rosomak to złom na kołach. Po prostu Polska marnuję pieniądze na produkcję ich.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc