Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pech USS Gerald R. Ford

8 czerwca media amerykańskie poinformowały, że lotniskowiec USS Gerald R. Ford powrócił do bazy morskiej w Norfolk w wyniku awarii elektromagnetycznego systemu EMALS, który służy do wystrzeliwania samolotów w pokładu jednostki. 

W oficjalnym komunikacie, okręt realizować ćwiczenia i próby wzdłuż Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Do awarii doszło w pierwszym tygodniu czerwca, o skali problemu niech świadczy fakt, że przez pięć dni nie można było realizować startów samolotów znajdujących się na pokładzie okrętu. Według komunikatu problem wystąpił w podsystemie dostarczającym energię z układu elektrycznego do EMALS. Dzięki pomocy specjalistów z lądu, udało się naprawić awarię 7 czerwca, co umożliwiło opuszczenie samolotów przed powrotem do bazy. 

Lotniskowiec jest pierwszym okrętem wyposażonym w elektromagnetyczny układ EMALS, który zastępuje dotychczas eksploatowane katapulty parowe. Jak podkreślają Amerykanie, system zainstalowany na pokładzie USS Gerald R. Ford wykonał już blisko 3500 startów przy których nie odnotowano problemów technicznych. 

Obok prototypowego USS Gerald R. Ford, system EMALS jest instalowany na kolejnych okrętach serii - znajdującego się w trakcie wyposażania USS John F. Kennedy, a także zamówiono dla dwóch kolejnych lotniskowców. Dodatkowo rozwiązania amerykańskie budzą zainteresowanie klientów eksportowych – m.in. Indii. 

(Łukasz Pacholski) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc