Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy okręt desantowy zasilił US Navy

Fot. photo by EJ Hersom

7 września w Naval Air Station Pensacola na Florydzie odbyła się uroczystość przyjęcia do służby w US Navy okrętu desantowego USS Richard M. McCool, Jr.

W uroczystości uczestniczyli miedzy innymi: sekretarz marynarki Carlos Del Toro i szefowa operacji morskich (dowódca US Navy) adm. Lisa Franchetti.

USS Richard M. McCool Jr. (LPD 29) to trzynasty transportowy okręt desantowy dok (LPD, Landing Platform, Dock) typu San Antonio i pierwsza jednostka tej nazwy dla US Navy. LPD 29 honoruje kmdr. w st. spocz. Richarda M. McCoola, Jr., który otrzymał Medal Honoru w 1945 roku za bohaterstwo, jakie wykazał po tym, jak jego okręt, USS LSC 122, został zaatakowany przez samoloty kamikaze w bitwie o Okinawę. Pomimo ran od odłamków i bolesnych oparzeń, przewodził wysiłkom mającym na celu walkę z pożarem na okręcie i ratowanie rannych marynarzy.

USS Richard M. McCool Jr. (LPD 29) jest jednocześnie ostatnią z pary jednostek „przejściowych”, poprzedzających pojawienie się najnowszej serii Flight II. Okręt zbudowała stocznia Northrop Grumman Huntington Ingalls Industries w Pascagouli w stanie Missisipi.

Kontrakt na budowę Richarda M. McCool Jra. pomiędzy Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych a HII zawarto 16 lutego 2018 roku. Miał on wówczas wartość 1,4 mld USD. Jego stępkę położono 19 kwietnia 2019 roku.

Dwa ostatnie okręty typu San Antonio, to wspomniane jednostki przejściowe. Chodzi o USS Fort Lauderdale (LPD 28) i USS Richard M. McCool Jr. (LPD 29). Para ta posłużyła za „poligon doświadczalny” dla serii Flight II, ponieważ już na niej wprowadzono niektóre zmiany opracowane z myślą o nowych jednostkach.

Amfibijne okręty transportowe-doki LPD to jednostki, które przewożą i wysadzają na nieprzygotowany brzeg elementy sił desantowych Marines - ich sprzęt i zaopatrzenie. Używane są do tego zaokrętowane poduszkowce desantowe LCAC, konwencjonalne barki desantowe i amfibijne pojazdy szturmowe AAV wspomagane przez śmigłowce oraz samoloty transportowe pionowego startu i lądowania MV-22.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc