Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nigeria bliżej A-29 Super Tucano

27 grudnia media amerykańskie poinformowały, że Departament Obrony tego kraju przesłał do swojego odpowiednika w Nigerii międzyrządową umowę dotyczącą sprzedaży do tego afrykańskiego państwa turbośmigłowych samolotów bojowych A-29 Super Tucano.

Według źródeł amerykańskich, umowa ma termin ważności do 20 lutego. Na jej mocy, poprzez procedurę FMS, rząd Nigerii planuje zakup dwunastu A-29 Super Tucano, które zostaną zmontowane na linii montażowej w amerykańskiej firmie Sierra Nevada Corp., która współpracuje z brazylijskim Embraerem. Tego typu zabieg to wynik zastosowania środków budżetowych z programu pomocy wojskowej FMF, który wymusza zamawiane sprzętu wojskowego, którego 51% wartości pozostanie na terytorium Stanów Zjednoczonych. Tą drogą realizowany jest program A-29 dla Afganistanu oraz Libanu.

W przypadku Nigerii, która będzie trzecim państwem kupującym A-29 Super Tucano poprzez pośrednictwo Departamentu Obrony, maszyny mają wzmocnić potencjał sił zbrojnych oraz służb porządku publicznego walczących z islamskimi fundamentalistami z organizacji Boko Haram. W sierpniu Departament Stanu, przy wydaniu zgody na eksport, oszacował wartość całego pakietu na kwotę 593 mln dolarów.

(ŁP) Foto: Siły Powietrzne Brazylii
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc