Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemcy formalnie wystartowali z STH

28 lutego federalny urząd BAAINBw opublikował zaproszenie do składania ofert w postępowaniu przetargowym STH (Schwere Transporthubschrauber), którego celem jest zakup dla Bundeswehry nowych wielozadaniowych śmigłowców transportowych kategorii ciężkiej.

Celem programu jest wybór i zakup następców dla 80 śmigłowców CH-53G Stallion, pierwsze nowe maszyny mają trafić do użytkownika w 2023 roku. Rywalami postępowania będą wyłącznie firmy amerykańskie – Boeing (CH-47F Chinook) oraz Lockheed Martin (CH-53K King Stallion). Niemcy oczekują na oferty do 27 maja – według planów zakup ma objąć od 44 do 60 śmigłowców. Wybór oferenta i podpisanie kontraktu zaplanowano na 2021 rok, a dostawy mają zakończyć się w 2031 roku. Obok kosztów zakupu program obejmuje także wsparcie logistyczno-szkoleniowe – całość może kosztować do 6,4 mld dolarów.

Obaj producenci przygotowują się do rywalizacji o zlecenie niemieckie, które może być kluczowe dla programów. Kontrakt może bowiem otworzyć drogę do kolejnych sukcesów na obszarze Europy i Bliskiego Wschodu –obok Berlina zapotrzebowanie na nowe wiropłaty tej klasy wyraża Izrael oraz Francja.

Dotychczas CH-47F Chinook został sprzedany do sporej liczby klientów eksportowych, tylko w Europie można wymienić Holandię, Hiszpanię, Wielką Brytanię oraz Włochy. Z kolei CH-53K King Stallion przechodzi obecnie proces badawczo-rozwojowy na rzecz pierwszego klienta (USMC) – obok Niemiec jest oferowany Izraelowi (także poszukującemu następców dla CH-53 starszej generacji).

(ŁP) Foto: Bundeswehr
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc