Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Navantia i Kongsberg rozszerzają współpracę w zakresie integracji pocisków NSM na platformach morskich

Fot. Kongsberg

11 września hiszpańska państwowa grupa stoczniowa Navantia poinformowała o zawarciu umowy z norweską korporacją Kongsberg Defence and Aerospace w sprawie integracji pocisków NSM na okrętach budowanych przez pierwszą z firm.

Kongsberg Defence and Aerospace AS i Navantia SA podpisały rozszerzenie protokołu ustaleń, pierwotnie uzgodnionego w 2022 roku, w celu dodania współpracy w zakresie integracji pocisków uniwersalnych NSM (Naval Strike Missile) na okrętach zaprojektowanych i zbudowanych przez Navantię.

Kongsberg Defence and Aerospace, projektant i producent pocisków NSM, będzie współpracować z Navantią w zakresie technicznym i przemysłowym oraz w celu spełnienia wymagań flot wojennych obydwu państw, a także w przypadku zamówień ze strony klientów zagranicznych.

Pierwszy protokół ustaleń między obydwiema spółkami został podpisany w marcu 2022 roku w celu określenia zakresu współpracy we wsparciu modernizacji czterech fregat typu Fridtjof Nansen, należących do Siła Morskich Królestwa Norwegii, a zbudowanych przez hiszpańską stocznię. Od tego czasu Navantia otrzymała kilka kontraktów od norweskiego Ministerstwa Obrony, które zlecały wykonanie prac takich jak: audyt konfiguracji, faza wykonalności i główne modyfikacje wdrażane na norweskich fregatach.

Ponadto Kongsberg otrzymał potwierdzenie, że Armada Española nabędzie NSM, aby zastąpić pocisk Boeing Harpoon, gdy zostanie on wycofany z aktywnej służby. Marynarka Wojenne Królestwa Hiszpanii planuje również uzbroić w nie eksploatowane fregaty typu F-100 Álvaro de Bazán oraz obecnie budowane fregaty typu F-110.

Na mocy tego memorandum Navantia i Kongsberg będą promować współpracę w zakresie wykorzystania pocisków NSM na obecnych i przyszłych jednostkach pływających.

W ostatnim czasie Kongsberg Defence and Aerospace zawarł kolejne kontrakty na dostawy NSM-ów: gigantyczny z Polską, a także z Norwegią.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc