Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2022: Propozycja modernizacji Sokołów

Propozycja modernizacji kabiny pilotów śmigłowców W-3 Sokół upubliczniona na stoisku WSK PZL Świdnik S.A. Fot. Łukasz Pacholski

W czasie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach WSK PZL Świdnik S.A., część koncernu Leonardo, zaprezentowała propozycję modernizacji kabiny pilotów wielozadaniowych śmigłowców W-3 Sokół eksploatowanych w Wojsku Polskim.

Powyższa koncepcja to wynik analiz potrzeb oraz dyskusji z użytkownikami. Różni się z wcześniejszych propozycji m.in. ze względu na rozwój techniczny i ewolucję potencjalnych wymagań. Zgodnie z nią kabina Sokołów mogłaby zostać wyposażona w awionikę cyfrową, a dane prezentowane byłyby na czterech wyświetlaczach ciekłokrystalicznych. Między innymi praktyczne rozwiązanie tej opcji jest prezentowane z wykorzystaniem śmigłowca wielozadaniowego AW109, który znajduje się na wystawie statycznej MSPO. Zasadniczą różnicą w stosunku do opcji proponowanej Ministerstwu Obrony Narodowej jest montaż trzech monitorów.

Zgodnie z deklaracjami, MON podtrzymuje zainteresowanie modernizacją przynajmniej części eksploatowanych śmigłowców W-3 Sokół, które dzięki temu mogłyby stanowić uzupełnienie dla nowych wiropłatów wielozadaniowych kupowanych na potrzeby Wojska Polskiego (AW149 czy S-70i Black Hawk). Nie można wykluczyć, że w obliczu ograniczenia dostępności śmigłowców Mi-8/17 (co jest związane z brakiem możliwości zakupu części zamiennych) modernizacja Sokołów uzyska wysoki priorytet na liście programów modernizacyjnych Wojska Polskiego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc