Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MON odpowiada na poselską interpelację w sprawie ZSSW-30

Resort obrony odpowiedział na poselską interpelację w sprawie ZSSW-30. Fot. HSW S.A.

13 sierpnia na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) w sprawie systemu wieżowego ZSSW-30, który jest opracowywany przez krajowy przemysł obronny.

Interpelacja została wysłana do MON 15 czerwca. W jej ramach Paweł Bejda pytał resort obrony o następujące kwestie: Z jakich powodów mają miejsce wieloletnie opóźnienia w wyposażeniu Sił Zbrojnych RP w ZSSW-30? Kiedy w końcu pański resort doprowadzi do zawarcia umowy na dostawy ZSSW-30 dla Sił Zbrojnych RP, aby Huta Stalowa Wola mogła wreszcie uruchomić seryjną produkcję tego systemu uzbrojenia? Ile systemów polskiej wieży bezzałogowej ma trafić do polskiej armii? Czy pański resort podejmuje jakiekolwiek działania zmierzające do sprzedaży polskiej wieży bezzałogowej do innych krajów?


Odpowiedzi udzielił wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Brzmi ona: uprzejmie informuję, że przeprowadzenie postępowania mającego na celu udzielenie zamówienia publicznego dotyczącego pozyskania seryjnych zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW-30 będzie możliwe po formalnym zakończeniu - z wynikiem pozytywnym - trwających badań kwalifikacyjnych. Informacje o liczbie systemów polskiej wieży bezzałogowej, która ma trafić do polskiej armii, są zawarte w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2021-2035, który jest dokumentem niejawnym.

Zgodnie z publicznymi informacjami, potencjalne zamówienie może opiewać na 341 systemów wieżowych, które trafią na kołowe transportery opancerzone Rosomak. Dodatkowo może on także trafić w przyszłości na inne podwozia. System ZSSW-30 to wynik współpracy konsorcjum składającym się z Huty Stalowa Wola S.A. oraz WB Electronics. Według dostępnych informacji, próby wypadły pozytywnie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 comments on “MON odpowiada na poselską interpelację w sprawie ZSSW-30”

  1. Gdyby ludzie z dzisiejszej opozycji na początku swych, 8 letnich rzódów zdecydowali o budowie systemu wieżowego w Polsce nie musieli by ktetyńskich pytań zadawać ? Banda darmozwiadów i tyle.

  2. Yhmmm, szybciej dostarczyć, a potem kolejna historia pokroju Grota, która pan poseł Bejda, oraz madowe media będą wałkować, że niebezpieczne dla żołnierzy, najpierw testy potem produkcja.

  3. Jaki qufa baran. Wieloletnie opóźnienia? A Pan poseł ydiota wie, że nad takim sprzetęm to trzeba popracować, aby potem nie było okazji do napisania, że polski przemysł produkuje złom(?).

  4. Porządnie dopracować przetestować wszechstronnie i zamówienie na setki sztuk ZSSW-30 wieloletnie, bez zbędnego czekania powinno być. Najwyższy czas aby uprościć maksymalnie procedury związane z zakupem i rozwojem uzbrojenia, sytuacja geopolityczna nie jest ciekawa a czas ucieka.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc