Zakończyło się pierwsze w tym roku sojusznicze ćwiczenie skoncentrowane na działaniach przeciwminowych „Dynamic Move 2023-1”.
W jego trakcie specjaliści z 19 krajów, wykorzystując specjalny system komputerowy koordynowali działanie sił nawodnych, pojazdów podwodnych i powietrznych, aby skutecznie prowadzić operacje przeciwminowe na morzu. W tym roku 8 Flotyllę Obrony Wybrzeża reprezentowali oficerowie z 12. Dywizjonu Trałowców.
„Dynamic Move 2023-1” to coroczne ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo, organizowane przez Dowództwo Sojuszniczych Sił Morskich (ang. Allied Maritime Command) w belgijskiej Akademii Marynarki Wojennej w Ostendzie. Celem ćwiczenia jest doskonalenie umiejętności z zakresu planowania i prowadzenia operacji przeciwminowej na poziomie taktycznym oraz dowodzenia międzynarodowym zespołem składającym się z okrętów obrony przeciwminowej różnych klas. Stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń z zagadnień walki minowej pomiędzy uczestnikami z poszczególnych krajów członkowskich.
Ćwiczenie oparte na fikcyjnym scenariuszu z wykorzystaniem rzeczywistej geografii, umożliwiło uczestnikom wykorzystanie realistycznych obliczeń do rozwiązywania problemów, takich jak czas potrzebny na neutralizację min, logistykę oraz przewidywaną odległość i kierunek dryfowania min. Przećwiczono dowodzenie działaniami wielu okrętów obrony przeciwminowej różnych klas, działających na różnych głębokościach wody, lokalizacjach, przy zmiennych warunkach pogodowych i zróżnicowanym ukształtowaniu dna morskiego.
Specjaliści z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża od lat biorą udział w ćwiczeniu „Dynamic Move 2023-1”. Jego międzynarodowy charakter sprawia, że wspólnie z sojusznikami stale współpracują nad poprawą bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych, które mają fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania Państwa.
Ćwiczenie rozpoczęło się 23 stycznia i trwało dwa tygodnie.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu