15 listopada, w odpowiedzi na pytania Zespołu Badań i Analiz Militarnych, Agencja Uzbrojenia poinformowała, że uruchamia procedurę pozyskania okrętu ratowniczego w ramach programu Ratownik.
Powyższe stwierdzenie oznacza, że (kolejny raz) na przestrzeni ostatnich lat Agencja Uzbrojenia stoi przed zadaniem pozyskania następcy dla obecnie eksploatowanych okrętów ratowniczych projektu 570M (ORP Lech oraz ORP Piast), które znajdują się w służbie od 1974 roku. W ciągu ostatnich lat dwukrotnie próbowano zawrzeć umowę na budowę jednostki – ostatnia z nich, obejmująca negocjacje z konsorcjum firm w składzie Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. zakończyło się unieważnieniem procedury 21 lutego 2022 roku.
Nowa jednostka, według koncepcji PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o., ma otrzymać m.in. pojazdy podwodne oraz urządzenia hydrolokacyjne, umożliwiające wykonywanie szeroko pojętych prac podwodnych, ratownictwa morskiego, szkolenia nurków, współpracy z pododdziałami sił specjalnego przeznaczenia, zabezpieczenia sił NATO na Morzu Bałtyckim czy choćby współpracę z sektorem energetycznym. To ostatnie zagadnienie jest związane z planami budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim i może wpisywać się w inne projekty dotyczące modernizacji technicznej Wojska Polskiego, szczególnie na obszarze morskim.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu