Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Maroko otrzyma Mirage 2000-9?

Fot. USAF

16 kwietnia media arabskie oraz francuskie poinformowały, że po trzech latach impasu rząd francuski wydał zgodę na transfer wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Mirage 2000-9 należących do Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Maroka.

Według dostępnych informacji mowa o 30 używanych maszynach, które mają być przekazane w formie grantu. Tak długi okres oczekiwania na zgodę wynikał m.in. z faktu, że w ostatnich miesiącach Paryż rozważał odkupienie samolotów i przekazanie ich Ukrainie. Po zatwierdzeniu umowy pomiędzy Marokiem oraz Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Mirage 2000-9 mają stanowić jeden z kluczowych elementów lotnictwa wojskowego, obok Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon (23 egzemplarzy zmodernizowanych do standardu F-16V oraz 24 fabrycznie nowych Block 72). Samo przekazanie jest możliwe dzięki zamówieniu przez Zjednoczone Emiraty Arabskie 80 egzemplarzy wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale F4. Nie można wykluczyć, że w strukturach lotnictwa wojskowego Maroka, zastąpią używane obecnie samoloty Dassault Mirage F1.

Mirage 2000-9 to odmiana zbudowana specjalnie na potrzeby Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 32 egzemplarze zostały zakontraktowane w listopadzie 1998 roku, a ich dostawy rozpoczęły się w 2003 roku. Dodatkowo do nowego standardu zmodernizowano 30 używanych Mirage 2000. W ciągu lat były intensywnie eksploatowane m.in. w operacjach bojowych nad Libią oraz Jemenem.

Konfiguracja 2000-9 charakteryzuje się m.in. zastosowaniem stacji radiolokacyjnej RDY-2, integracji z pociskami manewrującymi MBDA Black Haheen (eksportowa odmiana SCALP-EG), a także możliwością wykorzystania optoelektronicznych zasobników obserwacyjno-celowniczych wraz z szerokim wachlarzem uzbrojenia klasy powietrze-ziemia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc