Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Barak-8 obroni Maroko przed Iskanderami

Pocisk Barak ER, mogący zwalczać cele balistyczne i aerodynamiczne na dystansie do 150 km. Fot. Israel Aerospace Industries

Według izraelskich mediów w środę 9 lutego br. została podpisana umowa na zakup przez Królestwo Maroka systemu obrony powietrznej Barak-8, produkowanego przez koncern Israel Aerospace Industries (IAI). Sama firma nie ujawniła żadnych informacji na ten temat, ale według doniesień prasowych wartość kontraktu może wynosić ok. 500 mln USD.

O zainteresowaniu resortu obrony w Rabacie systemem obrony powietrznej Barak-8 było wiadomo od pewnego czasu. Na początku stycznia, powołując się na izraelski dziennik „Jerusalem Post”, pisaliśmy o tym na portalu zbiam.pl. Prasa informowała wówczas, że firma zbrojeniowa IAI prowadzi negocjacje dotyczące sprzedaży do Maroka wspomnianego systemu.

Z kolei o umowie podpisanej przez koncern IAI na dostawy systemu Barak-8 dla wojska marokańskiego 12 lutego br. poinformował portal „Israel Defense”. Szczegóły dotyczące kontraktu – np. liczby wyrzutni oraz liczby i typów pocisków zamówionych przez Królestwo Maroka – nie zostały upublicznione.

Barak-8 to system obrony powietrznej zdolny do zwalczania środków napadu powietrznego (balistycznych i aerodynamicznych) na dystansie do 70 km przy zastosowaniu pocisku rakietowego Barak LRAD. Z kolei przy zastosowaniu pocisku Barak ER zasięg zestawu obrony powietrznej ulega zwiększeniu do 150 km (w kwietniu 2021 r. pocisk ten został wdrożony do produkcji seryjnej przez IAI). System Barak występuje także w wersji z pociskiem o zasięgu do 35 km (Barak MRAD).

System obrony powietrznej Barak występuje jako system bazowania lądowego (w takiej postaci jest on obecnie eksploatowany przez siły zbrojne np. Państwo Izrael i Republikę Azerbejdżanu) lub morskiej (obecnie jest on przenoszony przez okręty Marynarki Wojennej Republiki Indii, a ponadto – w odmianie Barak MX – jest integrowany z najnowszymi okrętami nawodnymi Izraelskiego Korpusu Morskiego – Sa’ar 6).

W marcu 2021 r. w mediach pojawiły się nieoficjalne doniesienia o bojowym wykorzystaniu systemu obrony powietrznej Barak-8 przez Siły Zbrojne Republiki Azerbejdżanu podczas konfliktu o Górski Karabach. Według doniesień prasowych, system Barak-8 zestrzelił pocisk systemu rakietowego 9K720E Iskander-E, który został wystrzelony przez wojsko Republiki Armenii w kierunku Baku.

Jeżeli chodzi o wdrożenie systemu Barak-8 do eksploatacji przez Siły Zbrojne Królestwa Maroka, to jego głównym zadaniem będzie obrona również przez pociskami Iskander. Główny przeciwnik Maroka, tj. Algieria, według otwartych źródeł, obecnie dysponuje 8-12 wyrzutniami systemu rakietowego 9K720E Iskander-E.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “Barak-8 obroni Maroko przed Iskanderami”

  1. Dziś: (google) "Niewiele wiadomo o samej umowie. Mowa o dostawie modelu Barak-MX w wysokości 600 milionów dolarów. Według strony internetowej firmy, system obrony powietrznej może wykorzystywać 3 rodzaje pocisków: BARAK MRAD (zasięg do 35 km), BARAK LRAD (do 70 km) i BARAK ER (do 150 km, pułap przechwytu do 30 km). , zdolność do zwalczania rakiet balistycznych). System obrony powietrznej jest zdolny do przechwytywania wysoce zwrotnych celów z niskim RCS".

  2. Taki system byłby świetny jako tańsze uzupełnienie systemu Wisła, której kilka baterii jest niewystarczające, do tego integracja Barak-8 z fregatami miecznik plus ORP Ślązak dozbroić wraz z 2-3 nowymi korwetami zastepującymi okręty typu Orkan proj. 660M Oczywiście do tego Narew z CAMM/ CAMM-ER i rozwój krajowego Pioruna 2 plus system dowodzenia i mamy świetną wielowarstwową obronę przeciwlotniczą/ antyrakietową na długie lata. Izraelska oferta bardzo ciekawa pod warunkiem transferu technologicznego i porządnego zabezpieczenia kontrwywiadowczego.

  3. Do Zmech1: nie wiem czy wiesz, ale Ślązak jeszcze jak był Gawronem miał mieć właśnie pociski Barak do obrony p-lot, ale niestety wyszło jak wyszło.

  4. Oprócz tego, iż systemy obronne IAI Barak-MX/-8, są już, w ramach izraelskiej marynarki wojennej, zintegrowane z tymi czterema najnowszymi fregatami Sa’ar-6, to są one, i to od dłuższego już czasu, w pełnej, oraz w aktywnej służbie na trzech korwetach IN, czyli na trzech Sa’ar-5….......

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc