Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lubawa S.A.

5 czerwca br. dziennikarze miesięcznika „Wojsko i Technika” mieli okazję udać się do zakładów produkcyjnych Miranda w Turku, należących do grupy Lubawa S.A. i zapoznać się z możliwościami tej firmy i jej bogatą ofertą produkcyjną.

Grupa Lubawa S.A. to jedna z największych polskich firm zbrojeniowych sektora prywatnego. Obecnie składa się na nią 13 spółek zatrudniających około 1500 pracowników i dysponuje 7 fabrykami. Wyprodukowane w nich wyposażenie sprzedaje się obecnie w 40 krajach na świecie. Grupa Lubawa S.A. dysponuje pakietami większościowymi zakładów w Stanach Zjednoczonych (Lubawa USA, 52%) i Armenii (Lubawa Armenia S.A. - 51%), a także w Polsce – Turku (Miranda sp. z o.o.), Kamiennej Górze (Effect-System S.A.) a także dwoma ośrodkami w Ostrowie Wielkopolskim (Litex Promo sp. z o.o. i sama Lubawa S.A). Do tego grupa ma pakiet mniejszościowy (49%) i współpracuje w Ostrowie Wielopolskim z duńską firmą w ramach spółki Isabella PL.

Firmy zagraniczne utworzone zostały nieprzypadkowo. W Armenii powstają półprodukty przeznaczone na tamtejszy rynek. Z kolei Lubawa USA to jedyna polska spółka licencjonowana jeśli chodzi o dostawy dla Armii Stanów Zjednoczonych. Wyprodukowane przez nią kamuflaże, zdolne do maskowania także jeśli chodzi o widmo podczerwone i sygnaturę radiolokacyjną, otrzymać mają amerykańskie czołgi M1 Abrams a być może także kołowe transportery opancerzone Stryker. Podobne rozwiązanie z Lubawy wybrali już także Finowie, a testują je i rozważają także Brytyjczycy. Firma współpracuje także z Boeingiem przy jego projekcie tankowca powietrznego KC-46 Pegasus. Klientami Lubawy nie są więc armie trzeciego świata, ale te najbardziej renomowane na świecie, co świadczy o innowacyjności i jakości proponowanych przez nią rozwiązań. Grupa Lubawa rozpoczęła także strategiczną współpracę z ukraińskim odpowiednikiem PGZ – Ukrobronprom. Polega ona na stworzeniu przez Lubawę na Ukrainie zakładu produkcyjnego w pobliżu Iwanofrankowska.

Obecnie w portfolio grupy znajdują się liczne produkty, w tym:  łodzie RiB, sprzęt pływający, namioty i ich wyposażenie, osłony przeciwodłamkowe, kamuflaże, plecaki ratownicze, tkaniny gumowane, stroje specjalne w tym dla Straży Pożarnych, zbiorniki, sprzęt alpinistyczny makiety pojazdów wojskowych (na zamówienie w Lubawie powstały nawet makiety śmigłowców NH90 dające podobną sygnaturę termiczną jak oryginał). Lubawa współpracuje też z Wojskowymi Zakładami Mechanicznymi S.A. przy pancerzach dla czołgów. Jest także producentem zbiorników dla śmigłowców i układów pływaków. Prowadzi prace nad kompletem zbiorników dla śmigłowców Mi-24, które wcześniej były zamawiane w Rosji, bierze też udział w dialogu ws. zbiorników elastomerowych dla polskich pojazdów, szpitali polowych i jest w trakcie przetargu na realizację zamówienia Organizacji Narodów Zjednoczonych na 100 tys. namiotów. Firma dysponuje nowoczesnymi urządzeniami do produkcji (wysoka automatyzacja) i testowania wyrobów w tym urządzenie do testowania tkanin w różnych warunkach pogodowych i temperaturach, testowanie ich wykrywalności przez radiolokator i sensory podczerwone.

Maciej Szopa, współpraca Anna Zakrzewska


[cycloneslider id="lubawa"]

Teldat
Teldat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc