Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lotnictwo morskie Indii wycofało ze służby samoloty patrolowe Ił-38

Fot. Marynarka Wojenna Indii

31 października Marynarka Wojenna Indii poinformowała o wycofaniu z eksploatacji samolotów patrolowych bazowania lądowego Ił-38 Sea Dragon. Maszyny były wykorzystywane przez Indie przez 46 lat.

Symboliczna uroczystość zakończenia eksploatacji miała miejsce w bazie lotnictwa morskiego INS Hansa w prowincji Goa. Miejsce nie jest przypadkowe, gdyż było to macierzyste lotnisko 315. Eskadry Lotnictwa Morskiego Indii, która od 1977 roku eksploatowała samoloty Ił-38. Ogółem do Indii trafiło siedem maszyn tego typu, które w pierwszym dziesięcioleciu bieżącego wieku przeszły gruntowną modernizację wyposażenia pokładowego w ramach programu „Sea Dragon”. W ciągu służby utracono dwa egzemplarze, które zderzyły się w powietrzu podczas próby do pokazów lotniczych – zginęło wówczas dwunastu członków obu załóg.

Ze względu na wiek, a także zerwanie współpracy z Rosją oraz wdrażanie do linii kolejnych samolotów patrolowych Boeing P-8I Neptune, kwestia dalszej eksploatacji Ił-38 Sea Dragon była jasna. Łącznie flota wylatała blisko 52 tys. godzin podczas których wspierały siły morskie w działaniach na wodach Oceanu Indyjskiego. Spośród pięciu, dwa mają trafić do muzeów w Indiach.

Indie były jedynym eksportowym użytkownikiem samolotów patrolowych rodziny Ił-38. Proces wycofywania z linii rozpoczął się w styczniu 2022 roku, kiedy zakończono eksploatację egzemplarza IN 301 (maszyna wylatała blisko 10 tys. godzin).

Obecnie lotnictwo morskie Indii eksploatuje dwanaście samolotów Boeing P-8I Neptune, które stanowią trzon dwóch eskadr lotnictwa morskiego. Dodatkowo prowadzone są rozmowy w sprawie zakupu kolejnych sześciu egzemplarzy – amerykański Departament Stanu zatwierdził indyjski wniosek eksportowy w kwietniu 2021 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc