Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lot F-35A nad Polską

F-35A z dywizjonu 34th FS w niemieckiej bazie Spangdahlem AB. Fot. USAF

Rano, 27 lutego nad południowo-wschodnią Polską operował amerykański samolot myśliwski 5. generacji typu F-35A Lightning II.

Jego trasa lotu była dobrze widoczna na stronach śledzących loty takich jak ADSBExchange.com. Należący do dywizjonu myśliwskiego 34th FS USAF myśliwiec wystartował z niemieckiej bazy Spangdahlem AB, przeleciał nad centralnymi Niemcami oraz południową Polską. Po dotarciu nad województwo podkarpackie, wykonał lot patrolowy, relatywnie blisko granicy z Ukrainą. Niewykluczone, że F-35A „zajrzał” na teren Ukrainy za pomocą swojego pokładowego systemu walki elektronicznej typu AN/ASQ-239.

Cała trasa przelotu F-35 była doskonale widoczna. Pilot miał więc włączony transponder ADS-B „oznaczający” myśliwiec w cywilnej przestrzeni powietrznej. Z pewnością było to działanie zamierzone. Ujawnienie trasy przelotu miało sygnalizować stronie rosyjskiej obecność F-35A w przestrzeni powietrznej.

16 lutego br. do bazy Spangdalhem przyleciało 12 amerykańskich myśliwców F-35A. Następnie, 24 lutego sześć z nich zostało przebazowanych do trzech wschodnio-europejskich baz: dwa do rumuńskiej bazy Fetesti, dwa do estońskiej bazy Amari oraz dwa do litewskiej bazy Siauliai.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc