Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Krok w stronę zakupu F-16AM/BM Fighting Falcon przez Argentynę

Fot. USAF

26 marca Ministerstwo Obrony Danii poinformowało, że w czasie wizyty ministra obrony w Argentynie doszło do podpisania listu intencyjnego w sprawie sprzedaży 25 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon do tego południowoamerykańskiego państwa.

Wizyta duńskiego ministra była zapowiadana od kilku dni, jednak jak wskazywały media południowoamerykańskie, spodziewano się podpisania umowy sprzedaży. W powyższym projekcie ważnym elementem jest także wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych. Jak wskazuje strona duńska, końcowa umowa ma zostać podpisana w czasie wizyty delegacji Argentyny w Danii – data nie została obecnie podana publicznie.

Duńczycy wycofują obecnie samoloty F-16AM/BM Fighting Falcon i przezbrajają swoje lotnictwo w Lockheed Martin F-35A Lightning II. Spośród posiadanych maszyn 25 mają być sprzedane Argentynie, a 19 kolejnych zobowiązano się przekazać Ukrainie.

Zgodnie z dostępnymi informacjami, projekt będzie kosztować 650 mln USD. Obejmuje 25 samolotów F-16AM/BM Fighting Falcon (w tym jeden nielotny przeznaczony do szkolenia personelu obsługi naziemnej), a także pakiet uzbrojenia (przede wszystkim pociski powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder oraz AIM-120 AMRAAM). Same samoloty mają kosztować 338 mln USD. Więcej szczegółów, najprawdopodobniej, zostanie ogłoszonych po podpisaniu kontraktu.

Po podpisaniu kontraktu Argentyna stanie się kolejnym użytkownikiem samolotów rodziny F-16 Fighting Falcon. Poza rynkiem wtórnym program notuje także sukcesy w segmencie produkcji nowych maszyn – odmiana Block 70/72 uzyskała dotychczas zamówienia na 148 egzemplarzy, które trafią do Bahrajnu (dostawy już się rozpoczęły), Republiki Słowacji, Bułgarii, Tajwanu, Jordanii oraz Maroka. W bieżącym roku można spodziewać się umów na kolejne, m.in. z Turcji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc