Zaloguj

Kormoran na Morzu Północnym

Po zakończeniu obchodów Święta Morza połączonych ze stuleciem utworzenia Marynarki Wojennej niszczyciel min ORP Kormoran opuścił, po raz pierwszy, wody Morza Bałtyckiego i skierował się na Morze Północne.

Okręt 26 czerwca zawinął do Kilonii, a po jej opuszczeniu rozpoczął ćwiczenia na wodach Morza Północnego. Co ważne, obok prób i szkolenia personelu pierwszy rejs na zachód ma także czynnik handlowy – według planów okręt ma bowiem być jednym z gości święta floty w belgijskiej bazie morskiej w Zeebrugge. Jak wiadomo, Belgowie (we współpracy z Holendrami) rozpoczęli prace nad poszukiwaniem następców dla obecnie eksploatowanych niszczycieli min typu Tripartite. Obecność polskiego niszczyciela min w Belgii będzie więc okazją do prezentacji jego możliwości potencjalnym klientom.

Obecnie Remontowa Shipbuilding S.A. wraz z członkami konsorcjum przygotowuje się do rozpoczęcia budowy drugiego okrętu dla Marynarki Wojennej. Według dostępnych informacji uroczyste palenie blach zaplanowano na wrzesień. Dodatkowo stocznia rozpoczęła działania marketingowe ukierunkowane na zdobycie zainteresowania i zleceń eksportowych – wśród potencjalnych kierunków wymienia się właśnie Belgię oraz Holandię.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Kormoran na Morzu Północnym”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc