Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne fundusze na modernizację brytyjskich M270

W ramach programu modernizacji brytyjskich wyrzutni M270 do standardu M270A2 uruchomiono kolejną transzę środków finansowych. Fot. Crown Copyright

9 czerwca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu kolejnej umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie realizacji programu modernizacji gąsienicowych wyrzutni artyleryjskiego systemu rakietowego MLRS M270 do standardu M270A2.


Odbiorcą sprzętu ma być Wielka Brytania, a czerwcowa umowa opiewa na kwotę 33 mln USD. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, które pochodzi z programu FMS – pośrednictwo Departamentu Obrony to wynik realizacji projektu poprzez umowę międzyrządową. Prace mają zostać zrealizowane do końca maja 2026 roku. Komunikat zamawiającego nie określa liczby wyrzutni, które mają zostać poddane modernizacji w ramach powyższej transzy – łącznie Londyn planował modyfikację 44 M270, a pierwsze fundusze na brytyjski program uruchomiono w kwietniu bieżącego roku. Dzięki modernizacji M270A2 mają pozostać w linii, przynajmniej do 2050 roku.

Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone podpisały międzyrządową umowę LoA w marcu 2021 roku. Modernizacja obejmować będzie wymianę opancerzonej kabiny na nową i zmiany w układzie napędowym oraz w mechanizmach wyrzutni. Poza zmianami realizowanymi także przez innych użytkowników M270, Brytyjczycy zażądali dodatkowych, specyficznych modyfikacji. M270 zostaną wyposażone w: kompozytowe gąsienice (co ma zredukować zużycie paliwa, a tym samym zapewnić wzrost zasięgu jazdy i redukcję kosztów eksploatacji), system kamer do obserwacji otoczenia pojazdu oraz pełniący podobną funkcję system radarowy. Pojazdy zostaną wyposażone ponadto w nowy system kierowania ogniem, opracowywany we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, Włochami i Finlandią. Po modernizacji brytyjskie M270 będą mogły wykorzystywać każdy typ amunicji precyzyjnej do systemu, w tym najnowszy pocisk GMLRS-ER o zasięgu do 150 km i pocisk, który zostanie wybrany przez US Army w ramach programu Precision Strike Missile (PrSM, pol. pocisk precyzyjnego rażenia) o zasięgu do 499 km (docelowo ok. 700 km).

W czerwcu bieżącego roku rząd brytyjski ogłosił, że przekaże nieokreśloną liczbę wyrzutni M270 wraz z pociskami M31 GMLRS Ukrainie. Powyższa decyzja była powiązana z decyzją Stanów Zjednoczonych o rozpoczęciu procesu przekazywania kołowych wyrzutni M142 HIMARS.

 

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc