Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Próby PrSM: zasięg przekracza 500 km

Według publicznych wypowiedzi, w czasie październikowych prób osiągnięto zasięg przekraczający 500 km. Fot. Lockheed Martin

10 listopada generał Mike Murray, dowódca Futures Command, poinformował, że w czasie październikowych prób pocisków Precision Strike Missile (PrSM) osiągnięto zasięg ponad 500 km. Dokładne dane nie są znane, gdyż dane telemetryczne zostały zerwane na odległości 499 km.

Próba z 13 października miała za zadanie sprawdzenie możliwości wykonania efektywnego strzelania na odległość przekraczającą 400 km. Wyrzutnia znajdowała się na terenie bazy Vandenberg w Kalifornii, a pocisk upadł do wód Oceanu Spokojnego. PrSM jest opracowywany przez korporację Lockheed Martin i jego produkcja seryjna ma zostać uruchomiona w 2023 roku, kiedy zaplanowano dostawę pierwszych 20 pocisków. Tego typu osiągnięcie oznacza jeszcze do niedawna nie było możliwe ze względu na ograniczenia traktatu INF, który przestał obowiązywać w sierpniu 2019 roku.

Pociski PrSM mają być nowym elementem uzbrojenia artyleryjskich wyrzutni rakietowych M270 i M142, gdzie zastąpi obecnie używane pociski balistyczne krótkiego zasięgu MGM-140 ATACMS. Kontrakt na dostawę pierwszej partii produkcji wstępnej jest spodziewany w bieżącym roku. Wstępna gotowość operacyjna nowej amunicji, w US Army, ma zostać ogłoszona w 2023 roku. W bieżącym roku do programu dołączyła Australia, której władze planują znaczną rozbudowę potencjału odstraszania.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc