Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejna partia śmigłowców Leonardo AW139 trafi do Japonii

Fot. Leonardo

16 marca koncern Leonardo poinformował o podpisaniu umowy z firmą Mitsui Bussan Aerospace (MBA) w sprawie dostawy sześciu kolejnych wielozadaniowych śmigłowców AW139 do Japonii.

MBA jest autoryzowanym dystrybutorem europejskiego producenta na rynku japońskim. Dotychczas Leonardo dostarczył do tego państwa niemal 70 egzemplarzy AW139, które wylatały ponad 110 tys. godzin. Kolejna szóstka ma wzmocnić pozycję dystrybutora na rynku i pozwolić na zaoferowanie potencjalnym klientom. Co należy podkreślić, MBA dostarcza wiropłaty klientom cywilnym, komercyjnym oraz służbom bezpieczeństwa publicznego (m.in. Straży Wybrzeża, Policji). Dodatkowo w przyszłym roku dostawy obejmą służby poszukiwawczo-ratownicze w dwóch prefekturach oraz administracji Hokuriku. Nie można wykluczyć, że nowa szóstka trafi także do różnorodnych służb cywilnych na obszarze kraju.

Produkowany przez koncern Leonardo AW139 to jeden z najpopularniejszych śmigłowców kategorii średniej na rynku. Obecnie w linii znajduje się ponad 1100 egzemplarzy, które są eksploatowane przez ponad 280 operatorów w około 90 państwach świata. Łącznie wylatały ponad 3,6 mln godzin. Obok rynku komercyjnego AW139 zdobywa kolejne zlecenia na rynku służb porządku publicznego, a także militarnym. W tym ostatnim przypadku jednym z ostatnich sukcesów jest uruchomienie finansowania i produkcji wstępnej śmigłowców MH-139A Grey Wolf, które trafią do US Air Force.

Co należy podkreślić, elementem programu AW139 są należące do koncernu Leonardo zakłady WSK PZL Świdnik S.A., gdzie powstają kompozytowe struktury kadłubów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc