Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Katastrofa A-29 Super Tucano w Mali

7 kwietnia w Sévaré w centralnej części Mali doszło do katastrofy turbośmigłowego samolotu bojowego Embraer A-29B Super Tucano należącego do sił powietrznych tego kraju.


Według dostępnych przekazów medialnych, maszyna (o rejestracji TZ-04C) wykonywała lot treningowy na niskim pułapie. W pewnym momencie straciła sterowność i spadła na ziemię - ostatnie chwile lotu zostały upublicznione na nagraniach wykonanych przez mieszkańców i opublikowane w mediach społecznościowych. Na pokładzie znajdowała się dwuosobowa załoga, obaj piloci nie katapultowali się i zginęli.

SIły Powietrzne Mali eksploatowały dotychczas cztery samoloty Embraer A-29B Super Tucano, które zostały dostarczone w 2018 roku. Są najnowocześniejszym typem maszyny bojowej i pełnią zadania patrolowe, rozpoznawcze oraz uderzeniowe.

Kwietniowa katastrofa to pierwsza strata sprzętowa samolotu A-29 Super Tucano w Afryce – dotychczas maszyny powyższego typu trafiły do eksploatacji w siedmiu państwach na tym kontynencie (łącznie trafiło tam około 40 sztuk). Dla globalnej floty jest to czternasty wypadek skutkujący stratą sprzętową (ostatni w czerwcu 2018 roku) i ósmym w wyniku którego zginęli członkowie załogi.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Mali
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc